Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rolnicy zablokują w środę Lublin. Będą protestować pod Urzędem Wojewódzkim [MAPA]

Jakub Sarek
Małgorzata Genca
Nawet 500 protestujących rolników może wziąć udział w środowej pikiecie pod Lubelskim Urzędem Wojewódzkim. Rolnicze blokady staną także m.in. na obwodnicy Lublina.

W środę czeka nas kolejna odsłona rolniczych protestów. Obecnie w woj. lubelskim zgłoszono 30 zgromadzeń (stan na poniedziałek po południu). W Lublinie rolnicy będą manifestować m.in. pod Urzędem Wojewódzkim. Pod eskortą policji dotrą tam pieszo spod Placu Zamkowego. Zbiorkę zaplanowano na godz. 8.

Trasa ich pochodu będzie wiodła przez al. Tysiąclecia (po stronie Dworca PKS), Dolną 3 Maja, ul. Chmielną na ul. Spokojną, gdzie mieści się siedziba Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Według szacunków organizatorów w przemarszu może wziąć udział nawet 500 osób. Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami. Uczestnicy będą poruszać się jezdnią.

Ze zlokalizowanych przy al. Tysiąclecia przystanków Dworzec PKS 01 i 02 kursuje 20 linii komunikacji miejskiej.

- Otrzymaliśmy informację od organizatorów, że objazdy pojazdów komunikacji miejskiej nie będą potrzebne. Jeżeli w czasie pochodu protestujących, któryś z pojazdów komunikacji miejskiej będzie przejeżdżał przez al. Tysiąclecia to nastąpi wstrzymanie ruchu, przez co mogą wystąpić opóźnienia. Będziemy reagować na bieżąco na takie sytuacje - mówi Monika Fisz z Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie.

O godz. 9 uczestnicy pikety mają dojść pod Urząd.

- Zablokujemy skrzyżowanie ul. Spokojnej i de Tramecourta - zapowiada w rozmowie z "Kurierem" Krzysztof Chmiel, jeden z organizatorów protestu pod LUW, który może potrwać nawet do 20 czerwca.

Kierowcy stracą zatem jeden z wyjazdów z centrum w kierunku Czechowa.

Rolnicze blokady staną także m.in. na skrzyżowaniu ul. Janowskiej z Żeglarską i Krężnicką, u zbiegu Żeglarskiej, Osmolickiej i Zemborzyckiej i na ul. Abramowickiej (od posesji nr 38 do posesji nr 85a). Jak wynika ze zgłoszeń, protesty w tych miejscach mają rozpocząć się w środę o 9, a zakończyć 28 marca o godz. 16. Protestujący będzie można również spotkać w środę na obwodnicy Lublina (węzły Rudnik i Tatary) oraz w Maryninie.

- W związku z utrudnieniami w ruchu policjanci będą organizować objazdy. Przypominamy o stosowaniu się do informacji przekazywanych przez policjantów na drodze. Funkcjonariusze policji będą obecni na każdym miejscu blokady drogi dbając o bezpieczeństwo zarówno kierujących jaki i protestujących - podaje nadkom. Andrzej Fijołek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Rolnicy sprzeciwiają się bezcłowemu importowi produktów rolno-spożywczych z Ukrainy i innych krajów spoza Unii Europejskiej, założeniom unijnej polityki Zielonego Ładu i wynikających z nim ograniczeniom hodowli zwierząt w Polsce.

- Nasz protest jest apolityczny. Będziemy pikietować pod Lubelskim Urzędem Wojewódzkim, bo jest przedstawicielstwem rządu w terenie. A my czujemy się przez rząd lekceważeni i wciąż czekamy na spełnienie naszych postulatów. Rozmowy nie przynoszą skutków - tłumaczy "Kurierowi" Krzysztof Chmiel, jeden z organizatorów demonstracji i jednocześnie reprezentant producentów malin z powiatu kraśnickiego.

I dodaje:

- Polska jest zagłębiem malinowym. Rocznie produkujemy 110 tys. ton tych owoców, co stanowi 10 proc. produkcji globalnej. Domagamy się powrotu ceł na produkty rolno-spożywcze ze wschodu, chodzi głównie o Ukrainę i Mołdawię. W 2023 r. z Ukrainy i krajów trzecich do Polski wjechało 70 tys. ton takich produktów, czyli blisko 70 proc. wytwarzanych przez nas. A to są często produkty o fatalnej jakości, które nie muszą spełniać restrykcyjnych unijnych norm. Nasz rynek został nimi zalany i zdestabilizowany. Na to nie ma naszej zgody. Cła muszą wrócić, bo inaczej nie przetrwamy konkurencji z nimi.

W woj. lubelskim zgłoszono w sumie 29 zgromadzeń.

TU MOŻNA SPODZIEWAĆ SIĘ PROTESTÓW

  • Hrubieszów
  • Lublin Lubelski Urząd Wojewódzki
  • Lublin - ul. Abramowicka
  • Lublin - ul. Janowska-Krężnicka-Żeglarska
  • Lublin - ul. Osmolicka, Żeglarska- Zemborzycka
  • Lublin Węzeł Tatary S17
  • Lublin S19-DW747 (rondo w Maryninie)
  • Wisznice - targowisko
  • Moszczanka S17
  • Karp DK74
  • Hanna ul. Rynek - Kasztanowa- DW 816
  • Okuninka - Turystyczna - Włodawska - Leśniczówka
  • Orchówek - Nadbużańska - Wesoła
  • Krasnystaw - Sokołowskiego-Lwowska
  • Żółkiewka Kolonia 2 DW 842
  • Hańsk - Lubelska - DW819
  • Lubień DW818
  • Bogdanka - LW Bogdanka S.A.
  • Świdnik - Węzeł Krępiec S17
  • Biłgoraj - ul. Poniatowskiego - Zamojska DW 835
  • Biłgoraj DW 835
  • Biłgoraj ul. Zamojska - Poniatowskiego DW 858
  • Radzyń Podlaski DK19-DK63
  • Wólka Rozwadowska S19
  • Lublin Węzeł Rudnik S17/S19
  • Kraśnik - S19 - Węzeł Kraśnik Płn

Rolnicy chcieli też zablokować obwodnicę Białej Podlaskiej w trzech miejscach. Chodzi o skrzyżowania z ul. Warszawską i ul. Janowską oraz al. Solidarności. Rolnicy mieli protestować w tych miejscach w dniach 20-26 marca. Prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk nie wyraził jednak zgody na protesty. Odmowę tłumaczył względami bezpieczeństwa.

Według jego szacunków, każdym z tych skrzyżowań przejeżdża codziennie od 10 do 20 tys. samochodów a kolejne dziesiątki tysięcy korzystają z obwodnicy w ruchu tranzytowym.

Jak dodał, skrzyżowania byłyby blokowane permanentnie i co godzinę ruch byłby wznawiany na 15 minut.

- Wyobraźmy sobie państwo jaki paraliż miasta i subregionu zafundowaliby nam protestujący – mówił podczas sobotniej konferencji prasowej, cytowany przez PAP.

Obwodnica Białej Podlaskiej stanowi fragment Drogi Krajowej nr 2 między Warszawą a przejściem granicznym z Białorusią w Terespolu i terminalem ciężarowym w Koroszczynie.

- Zostałem przez służby upewniony, że taka blokada miasta - grożąca paraliżem działalności także służb - może stanowić zagrożenie dla codziennego bezpieczeństwa mieszkańców naszej ziemi – wskazywał włodarz Białej Podlaskiej. Zdaniem Litwiniuka, zgromadzeni blokowaliby dojazd chorym do wojewódzkiego szpitala, pogotowia, kilkudziesięciu przychodni, punktów rehabilitacji, fizjoterapii, a także mieszkańcom do komendy policji, straży pożarnej i garnizonu wojskowego. Przypomniał też, że ruch drogą krajową już teraz jest utrudniony z powodu kolejki tirów do przejścia granicznego z Białorusią.

Przypomnijmy, że wciąż trwają protesty rolników na polsko-ukraińskich przejściach granicznych: w Dorohusku, Zosinie, Dołhobyczowie i Hrebennem.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rolnicy zablokują w środę Lublin. Będą protestować pod Urzędem Wojewódzkim [MAPA] - Kurier Lubelski

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto