Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śluby cywilne w Katowicach poza urzędem? W 2015 r. to będzie norma, ale już się zdarzają

Justyna Przybytek, J. Pierończyk
Śluby cywilne poza urzędem
Śluby cywilne poza urzędem
Dobra nowina dla par: od przyszłego roku śluby cywilne poza urzędem staną się normą. Obecnie zależą od przychylności urzędnika. W Katowicach były już śluby cywilne na boisku i w Dolinie 3 Stawów

Ślub w parku, nad stawem albo na boisku piłkarskim? Zmiana przepisów, jaka wejdzie w życie od nowego roku, daje takie możliwości.

- Do tej pory tylko w szczególnych przypadkach można było zawrzeć ślub poza urzędem. I jedynymi miejscami, do których kierownik USC szedł, by udzielić ślubu, były szpital i zakład karny. Od 1 stycznia zmiany w ustawie pozwolą na zawieranie ślubów poza urzędem. Warunek jest jeden: wybrane miejsce musi zapewniać zachowanie powagi ceremonii oraz gwarantować bezpieczeństwo wszystkim jej uczestnikom - mówi poseł Marek Wójcik, przewodniczący sejmowej komisji spraw wewnętrznych, która nad nowelizacją tych przepisów pracowała.

Ślub w miejscu wybranym przez nowożeńców będzie się łączył jednak z kosztami - na razie górna granica to 1005 zł.

W Katowicach, jak mówi Mirosław Kańtor, kierownik USC, śluby poza urzędem już się zdarzają. - W ubiegłym roku odbył się na stadionie GKS Katowice, w tym roku w Dolinie Trzech Stawów. To drugie miejsce para wybrała, bo tu się poznała - opowiada. Urzędnicy ze zmian się cieszą, ale, jak twierdzą, sporo szczegółów wymaga doprecyzowania.

- Co jeśli pięć par będzie chciało mieć ślub poza urzędem w jednym dniu? - to jeden z nich, który wymienia Kańtor. Kolejny: w jakich godzinach udzielać ślubów. Obecnie, jeśli para w Katowicach chce powiedzieć sobie "tak" poza USC, musi to zrobić od poniedziałku do piątku między godz. 7.30 a 15, w soboty tylko w urzędzie. - Zainteresowanie jest, ale musi być też zgoda dwóch stron, także urzędnika, który może pisemnie odmówić ceremonii na dachu Spodka albo w balonie, bo ma np. lęk wysokości i nie ma od tej decyzji odwołania - wyjaśnia Kańtor.

Tzw. odmiejscowienie ceremonii ślubnej to nie jedyna zmiana, jaka się szykuje w ustawie o aktach stanu cywilnego. Największą zmianą będzie wprowadzenie w całym kraju elektronicznej rejestracji ślubów, urodzeń i zgonów. Stworzy to możliwość zdobycia odpisów z tych aktów w dowolnym urzędzie w kraju. Urzędnicy obawiają się jednak, że 1 stycznia baza będzie pusta, bo trzeba czasu, aby przenieść do niej dokumenty z poszczególnych USC.

Ustawa wprowadzi znacznie więcej zmian
Kiedy dla urzędu miejsce zamieszkania przestaje mieć znaczenie, znika ono z dowodu osobistego. W przygotowaniu jest nowy wzór dowodów osobistych, w których nie będzie już miejsca na miejsce zamieszkania ani na rysopis. - Nie przewidujemy jednak masowej wymiany dowodów - mówi poseł Wójcik. Inna nowość: nr PESEL dziecko dostanie już w momencie rejestracji urodzenia. Od kwietnia projekt zmian ustawy sejmowa komisja konsultuje z urzędem w Tychach. Teraz tyski urząd zaczyna testować sprawność działania programu, który od 1 stycznia będzie obowiązywać wszystkie urzędy. W listopadzie w Tychach dojdzie do spotkania autorów projektu, tyskich urzędników oraz pracowników innych urzędów, aby podzielić się doświadczeniami nt. nowego programu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto