Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Słynne kwietne spycimierskie dywany na światowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Jest rekomendacja ZDJĘCIA

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Na ostatniej prostej znalazły się trwające od lat starania o wpisanie słynnych spycimierskich kwietnych dywanów na światową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Jak informuje Urząd Miasta w Uniejowie, niezwykłe obchody Bożego Ciała, na które co roku zjeżdżają wierni z całej Polski wpis doczekał się rekomendacji komisji wspomnianej organizacji ONZ zajmującej się edukacją, nauką i kulturą. Oficjalne ogłoszenie decyzji spodziewane jest w połowie grudnia.

Jak przypomina uniejowski urząd, wniosek o wpis na listę UNESCO złożył w imieniu parafian spycimierskich Minister Kultury i Dziedzictwa Kulturowego prof. Piotr Gliński 30 marca 2020 roku. Wcześniej, w 2018 roku tradycja została wpisana na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Natomiast 15 listopada Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Edukacji, Nauki i Kultury UNESCO ogłosiła długo oczekiwany przez mieszkańców Spycimierza dokument, który zawiera wstępną decyzję w sprawie wpisu na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Tym samym zarekomendowała wpis na światową listę 36 tradycji z całego świata, w tym tradycji układania kwiatowych dywanów na procesje Bożego Ciała, która jest kultywowana w Spycimierzu (gmina Uniejów, woj. łódzkie) i czterech wsiach w województwie opolskim – Olszowej, Zimnej Wódce, Zalesiu Śląskim i Kluczu.

- Komisja nie tylko rekomendowała wpis na listę, lecz umieściła kwiatowe dywany wśród pięciu najlepiej ocenionych. „To pod każdym względem dobrze opracowany dokument. Dokumentacja zawiera w szczególności dobrze przygotowany film wideo, który pokazuje silne zaangażowanie społeczności”, czytamy w opinii.

Burmistrz Uniejowa: duma i satysfakcja

- Czuję wielką dumę i satysfakcję, że nasza rodzima tradycja ma szansę stać się częścią światowego dziedzictwa. To wielkie uhonorowanie dla mieszkańców ze wszystkich miejscowości parafii Spycimierz, ale też uwieńczenie osobistych starań, które podejmowałem przez ostatnie 19 lat jako włodarz gminy. Współpraca międzynarodowa z włoskim stowarzyszeniem „InfiorItalia” zapoczątkowana przez gminę Uniejów oraz powołanie Parafialnego Stowarzyszenia „Spycimierskie Boże Ciało” dały podwaliny pod drogę prowadzącą na szczyt. Ta droga wiodła m.in. przez Hiszpanię, Watykan, Sardynię, Sycylię i kilka innych miejsc we Włoszech, a ostatnio nawet przez Meksyk, gdzie mieliśmy możliwość zaprezentowania naszego lokalnego dziedzictwa i wielkiej chluby. Gościliśmy w gminie delegacje z m.in. Litwy i Niemiec. Inspirujące kontakty i wymiana doświadczeń sprawiły, że współpraca w wymiarze międzynarodowym może być modelowym drogowskazem dla innych. Weszliśmy także we współpracę z uniwersytetami i zespołami naukowców oraz ekspertów, co zaowocowało gruntownymi badaniami nad zjawiskiem oraz unikatowymi publikacjami o charakterze naukowym – podkreśla burmistrz Józef Kaczmarek.

Gmina od wielu lat realizuje inwestycje, aby zachęcić gości do odwiedzania Spycimierza.

- W centrum miejscowości powstaje właśnie Centrum „Spycimierskie Boże Ciało” – nowoczesny obiekt z multimedialną ekspozycją o historii układania kwietnych dywanów. Będzie tu można wziąć udział w warsztatach układania podobnych kobierców lub odbyć wirtualny spacer po Spycimierzu. Część wystawy będzie dedykowana tradycjom i zwyczajom objętym dziedzictwem niematerialnym, dzięki czemu obiekt będzie unikalnym miejscem w skali międzynarodowej poświęconym społecznościom, kultywującym różnorodne wartości, zwyczaje i idee. Inwestycja zbiega się w czasie z ogłoszeniem decyzji o UNESCO i docelowo ma sprawić, by goście odwiedzali Spycimierz przez cały rok, nie tylko w święto Bożego Ciała - dodaje Józef Kaczmarek.

Kiedy oficjalne ogłoszenie decyzji?

Na oficjalne ogłoszenie decyzji o wpisie trzeba jeszcze chwilę poczekać. Nastąpi to podczas XVI sesji Międzyrządowego Komitetu ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kultury, który odbędzie się w dniach 13-18 grudnia w Paryżu. Po ogłoszeniu werdyktu – jak zapowiadają władze gminy w kościele parafialnym w Spycimierzu odbędzie się konferencja i uroczystość z okazji wpisu na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.

Zobacz jak powstawały słynne kwietne dywany podczas ostatnich obchodów Bożego Ciała w Spycimierzu. KLIKNIJ W LINK PONIŻEJ

Boże Ciało w Spycimierzu 2021. Kwietne dywany zachwyciły. Zo...

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poddebice.naszemiasto.pl Nasze Miasto