Spycimierskie Boże Ciało. Akt erekcyjny pod budowę Centrum wmurowany ZDJĘCIA

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Fot. Urząd Miasta w Uniejowie / uniejow.pl
Uroczyste podpisanie aktu erekcyjnego i wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę wielomilionowej inwestycji – Centrum Spycimierskie Boże Ciało odbyło się w Spycimierzu w gm. Uniejów.

Jak relacjonuje Urząd Miasta w Uniejowie, wydarzenie uświetniła obecność zacnych gości, parlamentarzystów, przedstawicieli władz wojewódzkich, powiatowych i samorządowych naukowców, duchownych, placówek oświatowych, instytucji kultury oraz delegacji zagranicznych i mieszkańców. - Uczestników zebranych w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Spycimierzu powitał miejscowy proboszcz, ks. Dariusz Ziemniak, następnie głos zabrał burmistrz Uniejowa Józef Kaczmarek, który przybliżył gościom ideę planowanej inwestycji oraz podkreślił ogromne zaangażowanie parafian i mieszkańców, które pozwala od tak wielu lat kultywować tradycję układania kwietnych kobierców. Przed ołtarzem wyeksponowano monstrancję z 1752 r., ufundowaną przez Jana Mączyńskiego, kasztelana Spycimierskiego oraz Biblię w srebrnej oprawie, ofiarowaną w darze parafii Spycimierz przez włoskich przyjaciół Ś. † P. ojca Floriana Pełki.

- W związku z tym, że tradycja spycimierska uznana za niematerialne dziedzictwo kultury Polskiej ubiega się o wpis na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO, uroczystość uświetnili swoją obecnością twórcy szopek krakowskich, którzy jako pierwsi z Polski znaleźli się na prestiżowym światowym zestawieniu. Pan Marek Markowski przybliżył zebranym tę wyjątkową tradycję oraz wskazał podobieństwa w twórczości krakowskich artystów i mieszkańców Spycimierza kultywujących tradycje układania kwietnych dywanów. Ponadto, omówił znaczenie wpisu na Listę i wpływ dla rozwoju środowiska szopkarskiego i kultywowania tradycji.

Zgodnie z obowiązującym ceremoniałem – podaje dalej oficjalny portal gminy uniejow.pl - po odczytaniu i podpisaniu aktu erekcyjnego uczestnicy przenieśli się na plac budowy, gdzie Ordynariusz Diecezji Włocławskiej, ks. bp. Krzysztof Wętkowski dokonał aktu poświęcenia kamienia węgielnego oraz pozostałych kamieni (z Kasztelanii Spycimierskiej, z dawnego kościoła w Spycimierzu, z nieistniejącego już kościoła Bożego Ciała w Uniejowie, opoki rożniatowskiej oraz dwóch kruszców z włoskich sanktuariów), które docelowo ubogacą fasadę znoszonego budynku. Po oficjalnej części, której zwieńczeniem było wmurowanie kamienia w fundamenty powstającego budynku, na wszystkich gości czekały pamiątkowe magnesy i poczęstunek.

Centrum Spycimierskie Boże Ciało w szczegółach

Jak przybliża Urząd Miasta w Uniejowie, wznoszony budynek o powierzchni blisko 1000 m kw. zaprojektowany w kształcie litery U pomieści sale wystawowe, dydaktyczne i konferencyjne oraz zaplecze biurowo-administracyjne. - Narracja wystawy poprowadzi zwiedzających przez historię tradycji układania kwietnych dywanów w Spycimierzu i na świecie. Część ekspozycji poświęcona zostanie także niematerialnemu dziedzictwu. Dzięki planowanej współpracy z partnerami z Polski i świata, Centrum stanie się unikalnym na skalę międzynarodową miejscem, w którym prezentowana będzie sztuka układania kwietnych dywanów i inne tradycje i zwyczaje. Dzieło jest wynikiem kilkuetapowej pracy koncepcyjnej i projektowej. Projekt funkcjonalno – użytkowy wykonał dr hab. Bartosz Hunger, prof. ASP kierownik Katedry Architektury Wnętrz, dokumentację wykonawczą architekt Radosław Guzowski, a za projekt aranżacji wnętrz odpowiada firma 7 MUZ. Nowy obiekt ma być dziełem sztuki od zewnątrz i od wewnątrz, tak jak kwietne dywany, wykonywane co roku w czasie obrzędu Bożego Ciała. Koszt inwestycji przekroczy dziesięć milionów złotych. Na realizację inwestycji Gmina Uniejów pozyskała dofinansowanie z Funduszy Europejskich.

Prace budowlane poprzedziły badania archeologiczne, podczas których odnaleziono wiele cennych znalezisk. Są teraz opracowywane przez ekspertów. Wykonawcą części budowlanej jest konsorcjum Przedsiębiorstwa Budowlanego Częstobud Damian Świącik z Częstochowy (lider Konsorcjum) oraz Przedsiębiorstwa Budowlanego Budopol Sp. z o.o. z Jaskrowa (partner Konsorcjum), wygrał procedurę przetargową. Umowa została podpisana w lutym tego roku.

- To inspirujące miejsce z pewnością będzie służyło lokalnej społeczności, wzmocni atrakcyjność turystyczną Uniejowa i regionu, ale też okaże się ważnym punktem na muzealno-kulturalnej mapie Polski – podkreśla uniejowski urząd. - Jeśli prace potoczą się zgodnie z zaplanowanym harmonogramem, Centrum otworzy swoje podwoje w przyszłoroczne Boże Ciało.

Jak zachwycają kwietne dywany podczas Bożego Ciała w Spycimierzu? Zobacz w fotorelacji z ostatnich obchodów święta

Boże Ciało w Spycimierzu 2021. Kwietne dywany zachwyciły. Zo...

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie