Spycimierskie Boże Ciało. Powstanie Centrum-Historyczno-Kulturalne. Umowa podpisana (fot)

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Fot. materiały Urzędu Miasta w Uniejowie
Kolejna atrakcja przybędzie już niebawem na mapie turystycznej gminy Uniejów. Tym razem w postaci Centrum Historyczno–Kulturalnego „Spycimierskie Boże Ciało”. Umowa pomiędzy burmistrzem a wykonawcą została już podpisana i tym samym zapaliło się zielone światło do rozpoczęcia budowy. Koszt inwestycji przekroczy dziesięć milionów.

Centrum- jak przybliża uniejowski urząd - będzie nowoczesną, multimedialną placówką wystawowo–edukacyjną poświęconą blisko dwustuletniej tradycji układania kwietnych dywanów w Spycimierzu. - Idea powstania obiektu związana jest z aktywizacją i całoroczną promocją spycimierskiej tradycji.

- Dotychczas goście mieli możliwość oglądania kwietnych dywanów tylko raz w roku. Dzięki Centrum każdy będzie mógł poznać bliżej ten piękny zwyczaj, o każdej porze roku – podkreśla Maria Pełka, prezes Parafialnego Stowarzyszenia Spycimierskie Boże Ciało.

Podpisanie umowy nastąpiło w sali OSP w Spycimierzu. Jak relacjonuje urząd, dokumenty parafowali burmistrz Józef Kaczmarek oraz Damian Dobrowolski i Tomasz Wilczyński, przedstawiciele firmy wykonawczej – Przedsiębiorstwa Budowlanego Częstobud Damian Świącik z Częstochowy. Oprócz sygnatariuszy, w wydarzeniu wzięło udział grono osób związanych ze Spycimierzem oraz z samym projektem.
Wspomniana firma została wyłoniona w drodze piątej procedury przetargowej wysuwając najkorzystniejszą dotychczas ofertę, opiewającą na kwotę 8,83 mln zł. Jak podkreśla uniejowski urząd, zwycięska oferta w stosunku do tej najkorzystniejszej z pierwszego przetargu jest niższa o prawie milion zł.
Umowę poprzedził kilkuletni proces przygotowawczy, polegający m.in. na przygotowaniu programu funkcjonalno – użytkowego, który wykonał dr hab. Bartosz Hunger, prof. ASP Kierownik Katedry Architektury Wnętrz; opracowaniu dokumentacji wykonawczej, której autorem jest architekt Radosław Guzowski oraz wykonaniu projektu aranżacji wnętrz, za którą odpowiadają Państwo Ewa i Adam Grobelny z firmy 7 MUZ.
- Chcielibyśmy, aby obiekt był dziełem sztuki od zewnątrz i od wewnątrz, tak jak kwietne dywany, wykonywane co roku w czasie obrzędu Bożego Ciała. Dzisiejsze wydarzenie jest szczególne, bo to kolejny krok na drodze do realizacji tej bardzo ważnej inwestycji – podkreślał w trakcie spotkania burmistrz.

Centrum. Wyjątkowa instytucja

Urząd Miasta w Uniejowie informuje, że gmach Centrum będzie miał ponad 987 m kw. powierzchni zabudowy (w tym 964 m kw. powierzchni użytkowej). Będzie to budynek jednokondygnacyjny w części z poddaszem użytkowym i z podwyższeniem do dwóch kondygnacji w części centralnej. We wnętrzu znajdą się sale wystawowe, dydaktyczne i konferencyjne oraz niewielkie zaplecze biurowo-administracyjna. Budynek Centrum zaprojektowano na planie litery U, z widokiem na dziedziniec. Powstanie na nim drewniana widownia na konstrukcji stalowej.
Prace budowlane obejmują powstanie budynku od podstaw wraz ze wszystkimi niezbędnymi przyłączami i instalacjami jak np. sieć wodociągowa, przyłącze wody i kanalizacji sanitarnej, instalacja gazowa, grzewczo – chłodząca, sieć elektryczna i teletechniczna.
O sterowanie wszystkimi instalacjami zadba system BMS, czyli Building Management System. Stosuje się go w wysoko zaawansowanych technicznie budynkach dla poprawy komfortu i bezpieczeństwa życia.
Budowa Centrum ma się rozpocząć już w marcu. Jak przekonuje burmistrz Józef Kaczmarek, będzie to wyjątkowa instytucja.

- W ciągu roku na świecie odbywa się ponad 1300 wydarzeń kwiatowych; dotyczą one uroczystości o charakterze katolickim, prawosławnym czy hinduskim. Dotychczas nie powstała instytucja, która monitorowałaby te wydarzenia w formule globalnej. Chcielibyśmy, aby nasze centrum miało charakter nie tylko lokalny, ale międzynarodowy tym bardziej, że największe kwietne Stowarzyszenie InfiorItalia, którego jesteśmy członkiem wpierającym dało Spycimierzowi palmę pierwszeństwa – mówił w trakcie spotkania burmistrz.

W Spycimierzu, ponadto, działa parafialne stowarzyszenie „Spycimierskie Boże Ciało”, podejmujące szereg działań, takich jak: konferencje, warsztaty, seminaria, mające na celu podtrzymywanie tradycji układania obrazów kwietnych na uroczystość Bożego Ciała. Powstanie centrum pozwoli gościć wspomniane eventy, ale również gromadzić materiały związane z tradycją i promować aktywnie jej kultywowanie.

Centrum dziedzictwa niematerialnego

- Część ekspozycji będzie poświęcona zagadnieniu niematerialnego dziedzictwa w Polsce i na świecie. Wiąże się to z faktem, że tradycja spycimierska od kilku lat wpisana jest na Krajową Listę Dziedzictwa Niematerialnego, a obecnie pretenduje do prestiżowego zestawienia światowego UNESCO – przybliża uniejowski urząd. - Dzięki planowanej współpracy w zakresie dziedzictwa niematerialnego Centrum stanie się unikalnym miejscem na skalę międzynarodową poświęconym społecznościom kultywującym różnorodne wartości, zwyczaje i idee.

To nie wszystko. - Będzie tu można wziąć udział m.in. w warsztatach układania podobnych kobierców lub odbyć wirtualny spacer po Spycimierzu, ponieważ nie tylko długoletnia tradycja, kultywowana przez Parafian, ale także sama miejscowość, z uwagi na rzadko spotykany układ ulic i zabudowań jest unikalna. Ponadto, wizyta w obiekcie pozwoli turystom i pielgrzymom na zapoznanie się z multimedialną historią grodziska – osady funkcjonującej w tej okolicy przed wiekami. Forma zapoznania się historią i przedmiotem spycimierskiej tradycji została zaplanowana tak, by zainteresować zarówno osoby zaangażowane, jak i kompletnych laików, turystów w każdym wieku, indywidualnych pielgrzymów czy też grupy szkolne.

Termin zakończenia realizacji prac budowlanych planowany jest na luty przyszłego roku. Znane jest już nazwisko przyszłego dyrektora placówki. Będzie nim Jędrzej Kałużny, doktorant Wydziału Historii Uniwersytetu Łódzkiego.
Koszt przedsięwzięcia przekroczy 10 mln zł, z czego ponad dwa miliony będzie kosztowało wyposażenie. Dofinansowanie unijne pokryje ponad 4,6 mln zł.

To nie jedyne turystyczne przedsięwzięcie Uniejowa

Centrum spycimierskie – jak dodaje burmistrz - będzie bez wątpienia bardzo ważnym punktem na mapie oferty kulturalnej Uniejowa.

- Mamy w planach jeszcze kilka inwestycji, takich jak np. rozbudowa Zagrody Młynarskiej, która wzbogaci się o kolejne centrum edukacyjne: Farmę Alka, Ponadto będziemy mieli gospodarstwo agroturystyczne z alpakami. Planujemy też dalszą w współpracę z zaprzyjaźnionym archeologiem Radosławem Hermanem nie tylko w zakresie badań, ale również pod kątem oferty turystycznej. Będziemy mogli więc stworzyć kompleksową ofertę, która pozwoli nam zapraszać dzieci i młodzież z terenu całej Polski – podsumowuje burmistrz.

Polacy boją się biedy

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie