Szlakiem odnowionych miast Łódzkiego: Wieluń, Poddębice, Konstantynów i Żychlin

Artykuł sponsorowany
Szybko zmieniają się na korzyść mniejsze ośrodki naszego województwa. Miasta i miasteczka stają się coraz bardziej atrakcyjne, więc są coraz częściej odwiedzane przez przyjezdnych. To zasługa inicjatyw samorządowych, wspieranych przez fundusze europejskie, w tym Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2007 - 2013.

Naszą wędrówkę po odnowionych i wciąż odnawianych miastach województwa rozpoczynamy od jego południowo-zachodnich krańców. W Wieluniu szczególnie dobrze widać, jak bardzo przydały się unijne fundusze – wieluńska starówka rozkwita. Odnowiony został ratusz, wyremontowano Muzeum Ziemi Wieluńskiej, dokonano rekonstrukcji baszty Męczarnia w Wieluniu, która dzięki wystawom historycznym i tarasowi widokowemu stała się jedną z głównych atrakcji miasta.

Na ukończeniu jest rekonstrukcja zabytkowej kamienicy w stylu secesyjnym, wcześniej wyburzonej, którą z racji koloru elewacji mieszkańcy nazywali „niebieską”. Znajdzie się tam miejsce na restaurację i hotel.

Z Wielunia jedziemy na północ, w stronę Poddębic. Mieszkańcy Poddębic mogą cieszyć się z wyglądu reprezentacyjnej części swojego miasta.

Całkowicie zmienił się plac Kościuszki, gdzie głównym akcentem stała się podświetlana fontanna. Odnowiono także przyległe do głównego placu miasta ulice, nie wyłączając placu targowego. Stare i zniszczone nawierzchnie zastąpione zostały przez płyty granitowe oraz kostkę z betonu i granitu. Powstały nowe ulice i chodniki, wymieniono oświetlenie uliczne, zainstalowano monitoring.

Teraz główny ciężar prac przeniósł się w stronę parku. Na jego skraju powstała pijalnia wód mineralnych, remontowane są ścieżki parkowe, a brzegiem Neru pobiegnie promenada spacerowa.

Z Poddębic skręcamy na wschód, w stronę stolicy województwa. Po 30 minutach jazdy jesteśmy już na głównym placu Konstantynowa Łódzkiego.

Plac Kościuszki, centralne miejsce Konstantynowa, podzielony jest przez główne w mieście skrzyżowanie na cztery mniejsze skwery. Uwzględniono to w planie rewitalizacji centrum, nadając każdej „ćwiartce” nieco odmienną funkcję.
Na wszystkich czterech skwerach zrekultywowano zieleń, wybudowano nowe alejki i założono oświetlenie parkowe, a także zamontowano nowe ławki.

Na południowo-wschodnim skwerze wybudowano plac zabaw dla najmłodszych, dostosowany także dla dzieci niepełnosprawnych, zaś obok ustawiono zabytkowy wagon tramwajowy, w którym także można się pobawić. Jest to wagon linii „43”, „od zawsze” łączącej Łódź z Konstantynowem.

Centralny plac, na którym znajduje się pomnik Tadeusza Kościuszki, został powiększony dzięki przesunięciu pomnika na południe. W ten sposób powstało miejsce na organizację atrakcyjnych imprez i okolicznościowych spotkań.

Na skwerze w pobliżu Urzędu Miejskiego najbardziej rzucają się w oczy dwie nowe, efektowne fontanny, kolorowo podświetlane w nocy. Pojawił się też zegar słoneczny.

Na skwerze północno-wschodnim, przy kościele Narodzenia NMP, został utrzymany dotychczasowy, parkowy charakter zagospodarowania. Zmienił się jednak wygląd tego skweru – zieleń została prześwietlona, alejki poszerzone i wyłożone kostką.

Z Konstantynowa robimy wypad na północ województwa, do Żychlina. Po centrum Żychlina aż chce się spacerować. Jest zadbane, estetyczne, można tam usiąść i wypocząć, ciesząc się widokiem pięknie utrzymanej zieleni.

Przechodząc do szczegółów: na placu 29 listopada odnowiono budynek zegara, wprowadzono nowe oświetlenie parkowe. Wybudowano schody na skarpie i nowe chodniki, zaś place i alejki wyłożono kostką brukową. Na strudzonych czekają ławeczki parkowe i stojaki na rowery. Na trawnikach posadzono drzewa i krzewy ozdobne, zadbano również o elementy małej architektury (maszty flagowe, ogrodzenia z łańcuchów).

Główną ozdobą placu 29 Listopada stała się jednak nowoczesna fontanna, która jest obecnie wizytówką żychlińskiej Starówki.

W czasie naszej podróży odwiedziliśmy nie wszystkie odnowione miasta i miasteczka Łódzkiego. Jest ich znacznie więcej i wszystkie razem sprawiają, że przyjemniej się tu mieszka i jest co pokazywać gościom ciekawym Polski. W kolejnych artykułach zaprosimy Państwa do innych wartych poznania miejscowości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto