Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Zadzimia w niezwykle ciekawy sposób uczcili 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej

Dorota Jaszczak-Kacprzak
Uczniowie z Zadzimia w niezwykle ciekawy sposób uczcili 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej
Uczniowie z Zadzimia w niezwykle ciekawy sposób uczcili 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej ZS w Zadzimniu
Uczniowie z Zadzimia w niezwykle ciekawy sposób uczcili 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Już od pół roku w Zespole Szkół w Zadzimiu realizowany jest edukacyjny projekt "Naznaczeni piętnem apokalipsy - mieszkańcy gminy Zadzim i okolic w latach 1939-1945".

Uczniowie z Zadzimia w niezwykle ciekawy sposób uczcili 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Już od pół roku w Zespole Szkół w Zadzimiu realizowany jest edukacyjny projekt "Naznaczeni piętnem apokalipsy - mieszkańcy gminy Zadzim i okolic w latach 1939-1945". Jaki cel mu przyświeca?

– Chcieliśmy zebrać i ocalić od zapomnienia okruchy naszej najbliższej historii – odpowiedziała Małgorzata Kuna, dyrektor ZS w Zadzimiu podczas apelu z okazji Dnia Zwycięstwa.

Uczniowie z Zadzimia w niezwykle ciekawy sposób uczcili 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej

A słuchali jej nie tylko uczniowie, ich rodzice, nauczyciele i inni pracownicy szkoły, ale również wicewójt, pani Irena Wawrzecka, kierownik gminnej biblioteki, pani Halina Ryman, panie ze świetlicy środowiskowej, pani Agnieszka Bednarek, wicedyrektor Zespołu Szkół w Zygrach , lecz przede wszystkim świadkowie okrutnych czasów (p. Eugenia Glapska, p. Irena Grela, p. Teresa Kapituła, p. Jadwiga Kowalczyk, p. Regina Kubik, p. Henryka Magdziak, p. Kazimiera Różycka, p. Zofia Symilak i p. Barbara Trzmiel), którzy w ostatnich miesiącach „ dawali świadectwo młodym” podczas spotkań w szkole.

- Wiemy, że to co dotyczy nas i znajomych oraz bliskich miejsc zapamiętamy najlepiej – kontynuowała p. Małgorzata Kuna – Przekazane nam wspomnienia, zdjęcia i dokumenty znajdą się w publikacji „Czerwone niebo” (tytuł i okładka wymyślone przez uczniów). Będą tam również prace nagrodzone w konkursie literackim inspirowane kartką wysłaną z drogi do obozu przez Jana Kowalczyka, mieszkańca naszej gminy zamordowanego w Auschwitz.

- Cieszy fakt, że w realizację projektu zaangażowało się bardzo dużo osób. Młodzi ludzie z zainteresowaniem wypytują dziadków i pradziadków, szukając historii z czasów apokalipsy. Starsi wciąż przynoszą do nas swoje wojenne fotografie i opowieści. Przy okazji umacnia się więź między pokoleniami, wyzwala się duma z dokonań przodków. To bardzo ważne dla edukacji patriotycznej

.

Dzięki projektowi mieliśmy też okazję odwiedzić wiele miejsc pamięci przypominających o tych, którzy zginęli w latach 1939 – 1945: kościół p.w. św. Małgorzaty w Zadzimiu (tablica poświęcona mieszkańcom gminy zamordowanym przez okupanta lub poległym podczas wojny), kościół w Małyniu (tablica upamiętniająca Krystynę Wituską z Jeżewa, działaczkę AK skazana na śmierć za działalność konspiracyjną), cmentarz w Zadzimiu (miejsce spoczynku Jana Jagielskiego, żołnierza, który poległ pod Strońskiem w 1939 roku), muzeum w Zduńskiej Woli z pamiątkami po M. M. Kolbe.

„Niech każdy z was wspomni tych, co odeszli już tam(…) – śpiewała Kasia Magdziak podczas apelu składającego się nie tylko ze znanych patriotycznych wierszy i piosenek, ale przede wszystkim z wojennych wspomnień mieszkańców gminy Zadzim. Niejednemu starszemu i młodszemu widzowi zakręciła się łza w oku, a pani wicewójt podsumowała: - To była wzruszająca uroczystość.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poddebice.naszemiasto.pl Nasze Miasto