Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uniejów już ma termy, pora na Poddębice

Krzysztof Kaniecki
Fot. Magdalena Jaworska
Wstępny rozruch poddębickiej geotermii powoli staje się faktem. Po ponad dwóch latach od powstania w tym mieście za 12 milionów złotych odwiertu gorąca woda o temperaturze 71 stopni Celsjusza już zaczęła ogrzewać pierwsze budynki w mieście. Wodę termalną zaczęli też wykorzystywać w tutejszym szpitalu do rehabilitacji. Wizytujący Poddębice marszałek województwa Witold Stępień (na zdjęciu po prawej) zapowiada, że będzie trzymał kciuki, by Poddębice poszły śladem Uniejowa.

- W ubiegłym roku przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi za blisko 8 mln zł powstała miejska sieć geotermalna - informuje burmistrz Piotr Sęczkowski. - W ramach zadania wybudowano również wymiennikownię.

Jak ona funkcjonuje w praktyce przekonali się już samorządowcy oraz przedsiębiorcy z powiatu poddębickiego, którzy wraz z marszałkiem województwa łódzkiego Witoldem Stępniem spotkali się w obiektach Geotermii.
- Poddębice to przykład gminy, która poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii staje się coraz bardziej atrakcyjna - podkreślał marszałek Stępień. - Samorząd znany między innymi z instalacji solarnych, teraz stawia na wykorzystanie wód termalnych. Uniejów już z nich korzysta. Za chwilę będą one popularne również w Poddębicach, gdzie już wody wykorzystuje szpital. Budowa ośrodka nastawionego na obsługę leczniczą i rehabilitacyjną pozwoli przyciągnąć inwestorów i pozytywnie zmieniać to miasto. I tak jak dziś udaje się to Uniejowowi, tak będziemy trzymać kciuki za Poddębice. Dziś turystę interesuje kompleksowa propozycja. Planując czas musimy go zachęcić , aby odwiedził oba te miasta, Jeziorsko i dalej Wartę, Sieradz, kopalnię soli w Kłodawie czy nawet Łódź. Poddębicka geotermia idealnie wpisuje się w tę ofertę.

Na początek gorące źródła znalazły zastosowanie w ciepłownictwie. Ogrzewane energią geotermalną są już poddębickie liceum, pałac, gimnazjum, zespół szkół ponadgimnazjalnych, budynki przy basenach, szpital, a także obiekty podłączone do kotłowni przy ul. Zielonej.

Więcej w dzisiejszym wydaniu tygodnika "Nad Wartą".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto