Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Uniejów zacieśnia współpracę z islandzkim Grindavik, portowym miastem wykorzystującym gorące źródła do produkcji prądu

Krzysztof Kaniecki
Uniejów zacieśnia współpracę z islandzkim Grindavik
Uniejów zacieśnia współpracę z islandzkim Grindavik UM Uniejów
Uniejów zacieśnia współpracę z islandzkim Grindavik, typowo portowym miastem wykorzystującym gorące źródła do produkcji prądu. Goście z islandzkiego miasta ulokowanego koło Błękitnej Laguny odwiedzili Uniejów W weekend w Uniejowie gościli przedstawiciele gminy Grindavik w Islandii. Włodarze polskiego uzdrowiska termalnego są zainteresowani wymianą doświadczeń.

Uniejów zacieśnia współpracę z islandzkim Grindavik, typowo portowym miastem wykorzystującym gorące źródła do produkcji prądu. Goście z islandzkiego miasta ulokowanego koło Błękitnej Laguny odwiedzili Uniejów
W weekend w Uniejowie gościli przedstawiciele gminy Grindavik w Islandii. Włodarze polskiego uzdrowiska termalnego są zainteresowani wymianą doświadczeń.

- Islandczycy pracują na dużo wyższych wydajnościach niż my - zauważa Józef Kaczmarek, burmistrz Uniejowa. - Do tego znajdują się w innym klimacie, a po trzecie historycznie mają dużo większe doświadczenia niż my, i na pewno skala wykorzystania wód termalnych jest inna. Bo 170 megawatów energii elektrycznej dla nas jest to kosmos. Wyprzedzają nas też znacznie, jeśli chodzi o prace badawcze. Bo mają swoje własne laboratoria, a my z kolei staramy się to robić w oparciu o współpracę z uczelniami. Ta gmina reprezentuje jedyną na Islandii prywatną elektrownię. Tym bardziej jest to ciekawe, że jest to typowo przedsięwzięcie biznesowe, natomiast już sieci przesyłowe są tam państwowe. Modelowo Islandczycy dążą jednak do wykorzystania wód podobnie jak u nas. Chodzi i m o ciepło, prąd, kosmetyki, różnego rodzaju uprawy z bananami włącznie oraz kąpiele. To mamy podobne. Nawzajem możemy inspirować się pewnymi rzeczami i wzajemnie podpowiadać, jeśli chodzi o rozwiązania techniczne. Na przykład, jeśli chodzi o instalacje przy nowoczesnym budownictwie, to już teraz moglibyśmy z ich doświadczeń korzystać. U nich stosuje się do ogrzewania instalacje podłogowe, które wymagają dostarczania ciepłej wody o niższych parametrach.

Gminę Grindavik zamieszkuje 400 Polaków, dlatego też oni szukają partnera w naszym kraju. Grindavik to miasto na południowo-zachodnim wybrzeżu Islandii, na półwyspie Reykjanes, które zamieszkuje około 3 tysięcy osób. Jest typowym miastem portowym zajmującym się rybołówstwem, hodowlą ryb oraz wykorzystującym gorące źródła do produkcji energii elektrycznej. Ciepła woda do ogrzewania i prąd pochodzą z pobliskiej elektrociepłowni Svartsengi koło Błękitnej Laguny, która jest znaną na całym świecie atrakcją turystyczną

- Współpraca jest nam bardzo po drodze - zapewnia gospodarz uniejowskiej gminy. - Chcielibyśmy gościć Islandczyków u nas w październiku na Forum Inteligentnego Rozwoju, gdzie jeden dzień zostanie poświęcony na pokazanie wykorzystania wód termalnych na przykładach z Polski, ale też z innych państw. Oceniam spotkanie, jako bardzo ciekawe.

Do Uniejowa przyjechali burmistrz miasta Grindavik, przedstawicielki rady miasta, inżynierowie tamtejszej geotermii oraz pracownica urzędu miasta odpowiedzialna za promocję. W trakcie pobytu w Uniejowie goście zwiedzili m.in. kompleks Term Uniejów oraz Geotermię Uniejów, gdzie podglądali rozwiązania technologiczne wykorzystywane w uzdrowisku. Jak podkreślają islandczycy współpraca z miastem, które również jest miasteczkiem wykorzystującym źródła geotermalne, może przynieść wiele korzyści polegających na wymianie doświadczeń i wzajemnego uczenia się.

Uniejów dotychczas nawiązał współpracę partnerską z następującymi regionami: na Węgrzech (Mórahalom – od 2009 r.), na Łotwie (Krāslava – od 2011 r.), w Finlandii (Sonkajärvi – od 2011 r.), na Ukrainie (Truskawiec – od 2013 r.), w Gruzji (Region Racha i miejscowość Tskaltubo – od 2013 r.), na Białorusi (Gorki – od 2013 r.), w Azerbejdżanie (Naftalan – od 2014 r.), we Włoszech (Alatri – od 2017 r.).

Masz newsa, ciekawe zdjęcie lub film, ślij na adres: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poddebice.naszemiasto.pl Nasze Miasto