Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym urodziły się trzy małpki: miko i dwie tamaryny

JUT
W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym zamieszkało trzech nowych lokatorów. Na ekspozycji pazurkowców na świat przyszły trzy małpki. Najpierw urodziły się bliźnięta tamaryn białoczubych, a kilka dni później swoje pierwsze młode wydała na świat samica miko czarnego.

Małe tamaryny białoczubne są bardzo cenne. Gatunek ten jest bowiem krytycznie zagrożony wyginięciem. Tamaryna białoczuba żyje w północnej Kolumbii, gdzie zamieszkuje tereny krzewiaste oraz lasy, osiąga długość ciała ok. 30 cm, ogona 30-40 cm, natomiast waży ok. 0,5 kg.

Tamaryna białoczuba jest aktywna w dzień, noce spędza w rozgałęzieniach konarów. Żyje około 15 lat. Odżywia się owadami, pająkami, małymi ptakami, jaszczurkami, żabami, owocami, kwiatami oraz żywicą drzew.

Miko czarne to natomiast bardzo ciekawy gatunek. W odróżnieniu od innych, znacznie większa wśród tych małp jest populacja samców niż samic. W Chorzowie w zeszłym roku udało się stworzyć parę hodowlaną. Na efekty nie trzeba było długo czekać.

Na razie mała małpka nie opuszcza matki. Tuli się do niej tak mocno, że trudno ją zobaczyć. – Można ją oglądać w antylopiarni. To gatunek, który pochodzi z Ameryki Południowej –tłumaczy Andrzej Malec, kierownik działu hodowlanego w śląskim zoo. I dodaje, że miko czarne są bardzo sympatyczne i ruchliwe, reagują na publiczność.

– Czym się żywią? Jak wszystkie pazurkowce można im podawać zarówno pokarm roślinny jak i zwierzęcy, a także soki, żywicę. Ich naturalnym środowiskiem jest dżungla. A ona jest bardzo urozmaicona –dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto