Warto zaplanować święta z Portem Łódź

Artykuł sponsorowany
Tradycje związane ze świętami Bożego Narodzenia są przekazywane z pokolenia na pokolenie. O tym, że warto je pielęgnować i przekazywać najmłodszym przypomni Port Łódź.

W przedświąteczne weekendy, 8-9, 15-16 i 22-23 grudnia, w godzinach 11-20, dzieci będą miały niepowtarzalną okazję nauczyć się samodzielnie robić ozdoby, m.in. łańcuchy z papieru i inne dekoracje z bibuły oraz kolorowych tasiemek, dekorować pachnące pierniczki kolorowym lukrem, makiem albo rodzynkami oraz ozdabiać kartki świąteczne. Każdy z wyrobów będzie powstawał w specjalnie wydzielonej strefie. W ostatniej z nich dzieci będą mogły także napisać list do świętego Mikołaja.

Warsztaty po okiem Koła Gospodyń Wiejskich
Podczas warsztatów swoją wiedzą i doświadczeniem podzielą się ekspertki z Koła Gospodyń Wiejskich.
- Wracając pamięcią do dzieciństwa, przypominamy sobie, że to wtedy święta Bożego Narodzenia miały dla nas największą moc. Tygodnie przygotowań, własnoręcznie robione ozdoby choinkowe z papieru, tradycje pielęgnowane podczas uroczystych Wigilii u dziadków. Trochę na przekór dzisiejszym czasom, chcemy sięgnąć do najstarszych, najpiękniejszych zwyczajów, które panowały w polskich domach i przekazać je dzieciom - mówi Emila Lange-Cichocka, menedżer działu marketingu Portu Łódź. - Mamy nadzieję, że najmłodsi, poznając dawne zwyczaje, jeszcze bardziej poczują magię zbliżających się świąt i sami zachęcą rodziców do kultywowania tradycji. Zadbaliśmy o to, żeby podczas warsztatów dzieci pracowały na naturalnych, ponadczasowych materiałach, używanych od 50 lat - dodaje.

Świąteczne aranżacje w Atrium
Wraz ze zbliżającymi się Świętami rozpoczynają się poszukiwania inspiracji do świątecznych dekoracji. Można je znaleźć w Atrium przy sklepie IKEA, gdzie zostanie przygotowany świąteczny stół w trzech aranżacjach, od tradycyjnej do nowoczesnej, zgodnej z najnowszymi trendami. W każdy grudniowy weekend do 23 grudnia będziemy mogli przyglądać się pracy dekoratorów i dowiedzieć się, jak przy niewielkich nakładach finansowych, wykorzystując rzeczy, które mamy w domu, wyczarować świąteczną atmosferę przy rodzinnym stole.

Profesjonaliści z pracowni dekoratorskiej Incanto Design podpowiedzą też, jak komponować poszczególne elementy, uwypuklić charakter wnętrza oraz klimat celebrowanego święta.

- Podczas warsztatów, wybierając spośród bogatej kolorystyki oraz aranżacji zainspirowanych zarówno tradycją, jak i najnowszymi trendami, każdy znajdzie pomysł na swoją, wyjątkową dekorację. Wykorzystując rady ekspertów, możemy sprawić, że świątecznym posiłkom będzie towarzyszyła magiczna atmosfera. Poza tym każde danie smakuje jeszcze lepiej, gdy podane jest na pięknie przystrojonym stole - mówi Emilia Lange-Cichocka.

Historia choinki na przestrzeni wieków
Choinka z kolorowymi bombkami i światełkami to dzisiaj jeden z najbardziej charakterystycznych symboli i obowiązkowy element świątecznego wystroju mieszkania. Nie zawsze tak było. Można się o tym przekonać oglądając wystawę "Choinka dawniej i dziś", która zabierze nas w podróż przez style dekorowania, od XVI-wiecznej Alzacji do czasów współczesnych. Wystawa odbędzie się w dniach 8-23 grudnia.

- Jeżeli zapytamy dzieci, czy wyobrażają sobie choinkę bez bombek, połyskujących łańcuchów lub kolorowych światełek, odpowiedź zapewne będzie przecząca. Dlatego też zapraszamy wszystkich, a w szczególności rodziny z dziećmi na wystawę bożonarodzeniowych dekoracji na przestrzeni epok - zachęca Emila Lange-Cichocka, menadżer działu marketingu Portu Łódź.

Zwiedzający wystawę zobaczą choinki ozdabiane jedynie owocami, orzechami lub ozdobami z papieru. Zielone drzewka można było wówczas spotkać tylko w bogatych domach. Bardzo interesującym elementem wystawy będzie z pewnością współczesna podłaźniczka - choinka zawieszona do góry nogami. Nawiązuje ona do starych tradycji, kiedy to nad stołem wieszano jodłowe lub świerkowe szczyty albo olbrzymie wieńce. Przystrajano je ciastkami, owocami i wstążkami. Łańcuchy tworzono zaś z lnu i słomy.

Na wystawie pojawi się też polska choinka regionalna. Pokazana zostanie choinka łowicka, na której zawieszano wielobarwne, misternie robione aniołki i kwiaty. Drzewko z Podlasia zachwyci malowanymi szyszkami, łańcuchami z bibuły czy słomianymi gwiazdkami. Zobaczymy ponadto dekoracje z lat 20. i 30. To wtedy rozpowszechniły się, popularne do dziś, bombki. Poza nimi, do dekorowania używano także słodyczy i anielskich włosów, okrywających drzewko.

W podobnej formie choinka przetrwała do końca XX wieku, kiedy to królowało przekonanie, że im ozdób będzie więcej, tym lepiej. Szybko przekonamy się, że współczesne choinki nie muszą być już zielone. Coraz częściej wybieramy drzewka białe, srebrne czy czerwone, które ozdabiają wnętrzach naszych salonów. Najciekawszym pomysłem dla dzieci może okazać się choinka bajkowa, wystrojona w kolorowe gadżety związane z dziecięcym światem.

Mikołajkowa tradycja i kompendium wiedzy o śniegu
W Porcie Łódź Junior od 10 do 16 grudnia dzieci będą miały okazję poznać genezę mikołajek - dnia, w którym obdarowujemy się nawzajem drobnymi upominkami w imieniu świętego Mikołaja. To także szansa do zaprezentowania swoich umiejętności plastycznych przy tworzeniu portretu siwobrodego świętego w wielkim formacie.

Nawet jeśli za oknem nie będzie biało, a temperatura przekroczy zero stopni, w Małym Laboratorium Juniora dzieci dowiedzą się, jak powstaje śnieg i w co się zmieniają rozpuszczone płatki śniegu. Mali fani białego puchu będą także trenować spostrzegawczość próbując rozpoznać płatki śniegu.

Ostatni tydzień wyczekiwania na upragnioną pierwszą gwiazdkę upłynie najmłodszym pod znakiem tradycji świątecznych. Od 17 do 23 grudnia w Porcie Łódź Junior dzieci będą poznawać zwyczaje bożonarodzeniowe na całym świecie oraz nauczą się śpiewać kolędy w językach obcych. Spotkają także Mikołaja, który w przedświątecznym tygodniu odwiedzi Port Łodź Junior i zaprosi dzieci do wspólnej zabawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto