18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory 2011. Jak głosować w wyborach

Piotr Talaga
Głosowanie już w niedzielę.
Głosowanie już w niedzielę.
Dzisiaj wybieramy posłów i senatorów na najbliższe cztery lata. Warto pamiętać, że w tegorocznych wyborach zmienione zostały zasady głosowania oraz godziny otwarcia lokali wyborczych.

Do Senatu głosujemy tylko na jednego

Senatorów wybieramy w jednomandatowych okręgach, a nie jak dotychczas w wielomandatowych. Nowe okręgi są mniejsze niż we wcześniejszych wyborach, kiedy takich okręgów było zaledwie 40, a z każdego z nich do Senatu wchodziło od 2 do 4 kandydatów.

W dotychczasowych wyborach oddawaliśmy głos na kilku kandydatów (w zależności od liczby mandatów w okręgu), teraz będziemy mogli głosować tylko na jedno nazwisko. Senatorami zostaną te osoby, które uzyskają najwięcej głosów w okręgu.

Aby oddać głos na swojego faworyta, należy na karcie do głosowania z lewej strony jego nazwiska postawić znak "x". Miejsce przecięcia się linii krzyżyka musi znajdować się w polu kratki. Jeżeli osoba głosująca nie postawi znaku "x" przy żadnym nazwisku, karta do głosowania uznana zostanie za ważną, z głosem nieważnym. Tak samo będzie w przypadku, kiedy głosujący postawi "x" przy nazwiskach dwóch lub więcej osób.

Z broszury do Sejmu

W wyborach do Sejmu nie ma zmian w zasadach głosowania. Nadal będziemy ich wybierać w 41 wielomandatowych okręgach wyborczych. Wielkość okręgów waha się od 7 do 19 mandatów. Do obsadzenia jest ich 460, a przydział będzie się odbywać proporcjonalnie, według metody d’Hondta.

Do Sejmu głosuje się tylko na jedną listę kandydatów. Należy to zrobić w taki sam sposób, jak w przypadku wyboru faworyta do Senatu (stawiając na karcie głosowania znak "x" przy wybranym nazwisku). W ten sposób wskazujemy pierwszeństwo tej osoby do uzyskania mandatu.

Jeśli głosujący postawi więcej niż jeden krzyżyk przy nazwiskach dwóch lub większej liczby kandydatów różnych list, albo nie wybierzemy żadnego spośród kandydatów, to taki głos zostanie uznany za nieważny.

Jeżeli postawimy znak "x" obok kilku nazwisk kandydatów, ale znajdujących się na tej samej liście, głos będzie ważny. Oddany zostanie on wówczas ze wskazaniem pierwszeństwa do uzyskania mandatu kandydatowi na posła, którego nazwisko na tej liście zostało umieszczone w pierwszej kolejności.

Mandaty zostaną przydzielone tylko tym ugrupowaniom, które przekroczą w skali kraju próg wyborczy wynoszący 5 proc. dla pojedynczych komitetów wyborczych, a 8 proc. dla koalicji wyborczych.

Zmiana godzin otwarcia lokali wyborczych
Podczas niedzielnego głosowania lokale wyborcze są otwarte od godz. 7 do 21. W poprzednich wyborach parlamentarnych można było głosować od godz. 6 do 20.

Nowości w komisjach obwodowych
Za informację o ewentualnych zmianach obwodów głosowania odpowiedzialne są władze gmin. W tegorocznych wyborach nowością jest utworzenie (np. w Poznaniu) obwodów w domach oraz zespołach domów studenckich (powstały trzy takie obwody). Głosować w nich mogą mieszkający w nich studenci. I w tym przypadku zainteresowani powinni być o tym fakcie wcześniej poinformowani.

Tradycyjnie niestandardowy wystrój przygotowywany jest w lokalu wyborczym ośrodka kultury Sokół w Czerwonaku. Tegoroczne hasło to "Zaryzykuj głosując".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto