Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybuch pieca co w Wartkowicach. Eksplozja gazowego kotła zniszczyła część budynku i samochód

Krzysztof Kaniecki
Wybuch pieca co w Wartkowicach
Wybuch pieca co w Wartkowicach naszemiasto
Wybuch pieca co w Wartkowicach. Eksplozja gazowego kotła zniszczyła część budynku gospodarczego i zaparkowany w pobliżu samochód. Nikt z domowników nie odniósł obrażeń.

Wybuch pieca co w Wartkowicach. Eksplozja gazowego kotła zniszczyła część budynku i samochód.

Jak podaje rzeczniczka poddębickiej policji asp. Elżbieta Tomczak, w jednym z budynków gospodarczych w Wartkowicach, doszło do wybuchu gazu w kotle grzewczym. Zniszczeniu uległa część budynku oraz zaparkowany w pobliżu samochód. Na szczęście nikt z domowników nie odniósł żadnych obrażeń. Właściciel budynku szacuje straty.

Zniszczeniu uległa część budynku wraz z samochodem osobowym marki Mitshubishi, który stał w pobliżu. Nikt z domowników nie odniósł obrażeń. Do wybuchu doszło najprawdopodobniej wskutek nagromadzenia się gazów w kotle. Postępowanie w tej sprawie prowadzi poddębicka policja.

Policja przypomina

Awaria kotła jest sygnałem do przypomnienia sobie podstawowych zasad, jak należy korzystać z urządzeń w trwającym jest sezonie grzewczym. Poniedziałkowy wybuch w Wartkowicach nie jest na szczęście tak częstym zjawiskiem, jak możliwość zatrucia tlenkiem węgla. Nieodpowiednie korzystanie z piecyków, kotłów bądź kuchenek gazowych a przede wszystkim brak przeglądów kratek wentylacyjnych i kominów może doprowadzić do tragicznego w skutkach zatrucia zabójczym czadem.

Tlenek węgla w statystykach zatruć zajmuje trzecie miejsce, zaraz po zatruciach lekami i alkoholem. Potencjalne źródła czadu w pomieszczeniach mieszkalnych to kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe i kuchnie gazowe. Do tragedii bardzo łatwo może dojść w niewietrzonych pomieszczeniach. Zaklejanie kratek wentylacyjnych, jak również brak regularnych kontroli drożności przewodów wentylacyjnych i kominowych niewątpliwie zwiększa ryzyko zatruć.

Bezsprzecznym jest fakt, że tragedie ludzkie często są konsekwencją niewiedzy. Do zatruć dochodzi, bo nie zdajemy sobie sprawy, co może się stać, gdy nie będziemy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Tak naprawdę niewiele potrzeba, aby nasze mieszkania i domy stały się bardziej bezpieczne, a sposoby na uniknięcie zatrucia tlenkiem węgla są bardzo proste. Warto w domu lub mieszkaniu zainstalować czujkę dymu oraz tlenku węgla. Podstawową funkcją tej drugiej jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach oraz zmniejsza ryzyko zaczadzenia. Tego typu czujki powinny znaleźć się w pokojach z kominkiem lub piecem kaflowym, w pomieszczeniach z kuchenkami gazowymi, w łazienkach z gazowymi podgrzewaczami wody, w kotłowniach, garażach, warsztatach. Urządzenie to odpowiednio wcześnie zasygnalizuje niebezpieczeństwo, wydając bardzo głośny dźwięk. Mamy wtedy szansę na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia, opuszczając zagrożony tlenkiem węgla obszar.

Aby uniknąć tragedii należy:

• uchylić okno w mieszkaniu, gdy korzystasz z jakiegokolwiek źródła ognia (pieca gazowego z otwartą komorą spalania, kuchenki gazowej lub węglowej),
• nie zasłaniać kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych,
• przy instalacji urządzeń i systemów grzewczych korzystaj z usług wykwalifikowanej osoby,
• dokonywać okresowych przeglądów instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych oraz ich czyszczenia.
• w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację,
• systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu, bądź kratki wentylacyjnej; jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do wyżej wspomnianego otworu lub kratki,
• często wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zapewnić, nawet niewielkie, rozszczelnienie okien.
• rozmieścić czujniki tlenku węgla w części domu, w której sypia twoja
rodzina. Dla zwiększenia bezpieczeństwa, dodatkowe czujniki warto umieścić w każdym pomieszczeniu,
• nie bagatelizuj objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i oddychania, gdyż mogą być sygnałem, że ulegasz zatruciu czadem; w takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej.
Jak pomóc przy zatruciu tlenkiem węgla?
• należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego, czystego powietrza,
• jak najszybciej wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, na świeże powietrze,
• rozluźnić poszkodowanemu ubranie – rozpiąć pasek, guziki, ale nie rozbierać go, gdyż nie można doprowadzić do jego przemarznięci
• wezwać służby ratownicze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poddebice.naszemiasto.pl Nasze Miasto