Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wydarzenia w Łodzi w weekend 2-3 WRZEŚNIA 2017 r.

Alicja Zboińska
Najbliższy weekend w podwórku przy ul. Piotrkowskiej 217 z festiwalem piw rzemieślniczych
Najbliższy weekend w podwórku przy ul. Piotrkowskiej 217 z festiwalem piw rzemieślniczych Karolina Misztal/archiwum Polska Press
Sprawdź, co będzie się działo w Łodzi w ten weekend.

Już od godz. 10 w sobotę na ul. Piotrkowskiej będzie można poznać największe atrakcje naszego województwa i lepiej poznać historię, a także tradycje Łódzkiego. Na odcinku od ul. Struga do al. Piłsudskiego odbędzie się Mixer Regionalny Łódzkie 2017. Zaplanowano koncerty, konkursy i różne atrakcje.

Ponad stu wystawców

Przy ul. Piotrkowskiej będzie można odwiedzić ponad sto stoisk i spotkać się z przedstawicielami gmin oraz stowarzyszeń. Będzie można porozmawiać z gospodyniami wiejskimi, członkami zespołów ludowych, grup artystycznych. Będzie można zapoznać się z działalnością gmin i innych podmiotów naszego województwa. To także okazja, by podziwiać prace lokalnych artystów, w tym rzeźby, haft, ceramikę, oraz wycinanki, a także spróbować lokalnych przysmaków.

Mixer Regionalny to także okazja, by poznać największe atrakcje turystyczne naszego województwa. Swoją ofertę zaprezentują przedstawiciele różnych gmin i powiatów, każdy znajdzie coś dla siebie.

W sobotę będzie można również sprawdzić, co oferują teatry i inne instytucje kulturalne w naszym województwie.

W imprezie udział wezmą także przedstawiciele służb mundurowych z naszego województwa, w tym policjanci, wojskowi, a także Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego.

Strefa Łódzkiego Domu Kultury

Chociaż najwięcej wydarzeń wiązanych z imprezą odbędzie się przy ul. Piotrkowskiej, to nie będzie to jedyne miejsce, w którym impreza się rozegra. Kolejnym miejscem będzie Łódzki Dom Kultury, w którym działać będzie specjalna strefa oraz scena, na której wystąpią zespoły folklorystyczne z naszego województwa. To nie koniec atrakcji, w sobotę w tej strefie każdy będzie mógł nauczyć się tańczyć tańce ludowe.

W Łódzkim Domu Kultury powstanie sześć wysp tematycznych. Jedna będzie poświęcona pamięci marszałka Józefa Piłsudskiego, kolejna Władysławowi Reymontowi. Będzie także działała wyspa Galerii Sztuki ŁDK oraz projektu „Przystanek 60+”. Swoją wyspę będzie miał także Łódzki Dom Kultury, a ostatnia będzie poświęcona najmłodszych gościom wydarzenia.

Dzieci będą mogły na przykład zagrać w memory w gigantycznej wersji, a także w plenerowego chińczyka. Zaplanowano zabawy podwórkowe, a dodatkową atrakcją będą warsztaty z malarstwa, a także tkania na krosnach i malowanie twarzy.

W wyspach będzie można wziąć udział w konkursach i animacjach, zetknąć się ze światem sztuki oraz poznać ciekawostki z życia historycznych postaci.

Dla starszych gości natomiast zorganizowane zostaną konsultacje z dietetykiem. Seniorzy będą mogli skorzystać z porad zdrowotnych w zakresie protetyki słuchu oraz sprzętu rehabilitacyjnego.

Łódzkie Targi Ekonomii Społecznej

Imprezie będą towarzyszyły Łódzkie Targi Ekonomii Społecznej. Na ul. Piotrkowskiej między al. Mickiewicza a ul. Zamenhofa zaprezentuje się ponad 50 fundacji, stowarzyszeń, spółdzielni socjalnych z Łodzi i regionu.

Podczas targów będzie można oglądać wyroby, które powstały podczas warsztatów terapii zajęciowej w naszym regionie. Będą to nie tylko drobiazgi jak szkatułki, pudełka, serwetniki, donice i osłonki, ale i znacznie większe rzeczy jak drewniane skrzynie, meble, w tym meble ogrodowe wykonane z palet. Ofertę uzupełnią przedmioty codziennego użytku wykonane między innymi ze stali oraz z miedzi.

Organizatorzy Łódzkich Targów Ekonomii Społecznej nie zapomnieli o najmłodszych. Przygotowane zostały dla nich animacje ruchowe, a także gry i zabawy ruchowe. Nie zabraknie zresztą atrakcji dla całych rodzin, które będą mogły wziąć udział w warsztatach zumby. Zaplanowano także warsztaty i pokazy taneczne dla dzieci i młodzieży.

W trakcie wydarzenia będzie można spróbować chleba na zakwasie, który będzie wypiekany w węglowych piecach, a także pierogów z różnymi nadzieniami, w tym z owocami. Nie zabraknie pasztetów ani galantyn w różnych wersjach. Serwowane będą też zimne i ciepłe przekąski. Będzie można spróbować różnych napojów, w tym chłodzących, takich jak lemoniady. Przygotowana zostanie także oferta ciast i różnych deserów.

Targi organizują Towarzystwo Przyjaciół Niepełnosprawnych oraz stowarzyszenie Wsparcie Społeczne Ja-Ty-My.

Muzyka świata na zakończenie

Na zakończenie imprezy zaplanowano koncert pod tytułem „Muzyka świata” w wykonaniu zespołu Diamanti. Tworzą go obecnie: soprany Emilia Zielińska, Sylwia Strugińska, Aleksandra Pokrywczyńska, Aleksandra Wiwała oraz tenorzy: Mikołaj Adamczak, Adam Zdunikowski, Miłosz Gałaj i Dariusz Stachura. Zespołowi towarzyszyć będzie trzydziestoosobowa orkiestra Teatru Muzycznego w Łodzi pod dyrekcją Michała Kocimskiego.

Ich występ w pasażu Schillera (scena przy budynku NOT) rozpocznie się o godz. 19 i potrwa około półtorej godziny. Goście finału sobotniego wydarzenia będą mogli usłyszeć piosenki włoskie, żydowskie, rosyjskie i hiszpańskie, np. „Fra Di Noi”, „Kalinka”, „Zorba the Greek” i „Time to say”.

Koncert na zakończenie imprezy został przygotowany we współpracy z fundacją Dariusza Stachury „Canto Pro Classica”.

Festiwal piw rzemieślniczych

Do niedzieli, w podwórku przy ul. Piotrkowskiej 217, się można napić piwa z małych lokalnych browarów z naszego kraju. Swoją ofertę ma prezentować kilkanaście takich firm.

Do dyspozycji gości będą takie gatunki piwa jak: pils, ipa, aipa, stout. Nie zabraknie także portera, koźlaka. Organizatorzy festiwalu stawiają na polskich producentów piw rzemieślniczych, chcą przybliżyć pasję browarników. Współorganizatorem imprezy jest Browar Piwoteka.

Uliczne smaki Afryki, Ameryki Północnej oraz przysmaki Azji

Na placu przed Galerią Łódzką, od strony ul. Orlej, stanie dziesięć wozów, z których będą serwowane rozmaite egzotyczne potrawy. Będą to: Gasimy Pragnienie, QBA FT, Krąży Buła, Jack Burger’s, Jeżowóz, Tai Ice, Moka Cafe Truck, Eat On The Street, Bystro FT, a także The Bandits.

W menu pojawią się zarówno klasyczne burgery, jak i dania wegańskie. Będzie można zjeść także tortille i quesadillas, naleśniki francuskie, napić się koktajli owocowych oraz świeżo mielonej kawy.

Każda edycja festiwalu jest inna, podczas tej bedzie można spróbować potraw krajów śródziemnomorskich, Afryki, Ameryki Północnej i Azji.

- Za każdym razem urozmaicamy dobór barobusów tak, aby nasi klienci mogli poznawać nowe smaki. Zapraszamy na wspólne zakończenie lata- mówi Beata Stefańska, Dyrektor Galerii.

W sobotę i w niedzielę na festiwal można wybrać się w godzinach 11-19.

Zajęcia pozaszkolne i motocyklowy finał plaży

Do poniedziałku w Manufakturze będzie można poznać ofertę zajęć dodatkowych. W niedzielę zaś huczne pożegnanie plaży.

W siódmej edycji targów Manutornister udział weźmie 25 wystawców, którzy reprezentują szkoły językowe, tańca. Będzie można poznać ofertę warsztatów plastycznych, muzycznych, zajęć sportowych, kulinarnych. Taniej będzie można kupić tenisówki, a także poznać technologiczne nowinki.

Targi zajęć odbędą się zarówno na rynku centrum jak i rotundzie galerii handlowej Manufaktury.

W niedzielę natomiast zaplanowano motocyklowe pożegnanie z plażą. Na piasku będzie można podziwiać motocyklistów enduro, którzy zmierzą się w wyścigach z przeszkodami podczas turnieju „Head to head”.

Zawody rozpoczną się o godz. 13 w trzech kategoriach: dzieci do lat 16, mężczyźni oraz kobiety. Najmłodszy zawodnik będzie miał 12 lat.

Będzie można spotkać się m.in. z Oskarem Kaczmarczykiem, mistrzem Polski juniorów w Enduro oraz Adrianem Andrzejakiem, uczestnikiem mistrzostw świata.

Nie zabraknie atrakcji dla kibiców - od godz. 10 będzie można podglądać treningi, porozmawiać z zawodnikami i zrobić sobie zdjęcia na motorach. Na najmłodszych czeka natomiast wyścig na rowerkach biegowych.

Trzy spacery po mieście

W niedzielę w Łodzi organizowane są aż trzy spacery, Będzie można zwiedzić ul. Piotrkowską, cmentarz żydowski oraz park Julianowski.

Najwcześniej - o godz. 11 rozpocznie się spacer, który organizuje Towarzystwo Opieki na Zabytkami. Uczestnicy odwiedzą cmentarz żydowski przy ul. Brackiej, poznają jego historię, dowiedzą się, kto jest tam pochowany. Zbiórkę zaplanowano przy wejściu na nekropolię od ul. Zmiennej.

O godz. 12 rozpocznie się spacer doliną Sokołówki, czyli po parku Julianowskim. Poprowadzą go Arkadiusz Grzelak i Paulina Grzelak z Towarzystwa Ochrony Krajobrazu, a uczestnicy poznają odpowiedź na pytania: Czy zachowały się jeszcze jakieś naturalne pozostałości przyrody doliny rzeki Sokołówki, co to jest rewitalizacja rzeki i na czym polega? Sokołówka przecina m.in. park Julianowski, ale spacer wykracza poza ten teren. Zbiórka na przystanku tramwajowym Zgierska- Biegańskiego (linii 11, 16). Spacer ma potrwać mniej więcej dwie godziny.

Ostatni spacer rozpocznie się o godz. 14, a zbiórkę wyznaczono przed budynkiem tzw. Centralu II, czyli u zbiegu ul. Piotrkowskiej z al. Mickiewicza. Uczestnicy tego spaceru przejdą ul. Piotrkowską do pl. Wolności. Będzie to okazja do lepszego poznania zabytków oraz charakterystycznych budynków i miejsc przy ul. Piotrowskiej.

Udział we wszystkich spacerach jest bezpłatny, a trasy w tym tygodniu nie są wymagające.

Przedostatnie śniadanie w parku

W parku Źródliska w najbliższą sobotę odbędzie się kolejne wydarzenie w ramach parku śniadaniowego. Pierwszy posiłek dnia będzie można zjeść w godzinach 9 - 13, a ofertę przygotuje kilkunastu wystawców z naszego regionu. To zarazem przedostatnie takie śniadanie, cykl imprez zakończy się w sobotę 9 września.

Tydzień bez palmiarni

Od tego piątku nie można zwiedzać łódzkiej palmiarni. Rozpoczął się bowiem jeden z dwóch tygodni w roku, gdy palmiarnia jest zamknięta dla zwiedzających. Pracownicy obiektu nie mają jednak wolnego, w czasie, gdy nie można zwiedzać palmiarni, zajmują się bowiem pielęgnacją rosnących tam roślin. Prace pielęgnacyjne potrwają do 7 września, do palmiarni będzie się można ponownie wybrać od następnego piątku.

Nocne pływanie i saunowanie

W najbliższy sobotni wieczór i noc w aquaparku odbędzie się nietypowe pożegnanie wakacji. Zaplanowano bowiem nocne pływanie i saunowanie, Fala będzie czynna dodatkowo od godz. 22 do godz. 1. Bilet normalny na trzygodzinne nocne pływanie kosztuje 20 zł, a ulgowy jest o 10 zł tańszy. Za trzy godziny spędzone w saunach trzeba zapłacić 30 złotych, bilet ulgowy kosztuje natomiast 20 zł. Organizatorzy przypominają, że zgodnie z regulaminem baseny i sauny trzeba opuścić 15 minut przed zakończeniem imprezy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto