Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zatrucie czadem w Poddębicach. 5-osobowa rodzina wraz z dwójką dzieci trafiła do szpitala

Krzysztof Kaniecki
Zatrucie czadem w Poddębicach
Zatrucie czadem w Poddębicach naszemiasto.pl
Zatrucie czadem w Poddębicach. 5-osobowa rodzina trafiła dziś rano do szpitala wraz z dwójką dzieci, w wieku 9 miesięcy i 3,5 roku. Śmiercionośny tlenek węgla najprawdopodobniej wydzielał się z wadliwej konstrukcji grzewczej.

Zatrucie czadem w Poddębicach. 5-osobowa rodzina trafiła dziś rano do szpitala wraz z dwójką dzieci, w wieku 9 miesięcy i 3,5 roku. Śmiercionośny tlenek węgla najprawdopodobniej wydzielał się z wadliwej konstrukcji grzewczej. Policjanci apelują o czujność i rozwagę.

- Po godzinie 7 dyżurny poddębickiej komendy otrzymał zgłoszenie o prawdopodobnym zatruciu czadem 5-osobowej rodziny - relacjonuje asp. szt. Elżbieta Tomczak, oficer prasowy KPP w Poddębicach. - Podczas porannej toalety jako pierwszy zasłabł 31-letni mężczyzna, a potem 57-letnia kobieta. Pogotowie powiadomiła żona 31- latka. Pięcioosobowa rodzina wraz z dwójką dzieci w wieku 9 miesięcy i 3,5 roku została przewieziona przez załogę pogotowia ratunkowego do szpitala w Poddębicach. Wszyscy pozostali na obserwacji lekarskiej, ale na szczęście ich życiu i zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Według wstępnych ustaleń cała rodzina podtruła się najprawdopodobniej tlenkiem węgla, który wydzielał się z wadliwej konstrukcji grzewczej.

UWAGA!

W okresie jesienno-zimowym często zdarzają się pożary, wybuchy oraz zatrucia spowodowane wydzielaniem się niebezpiecznego tlenku zwanym potocznie czadem. Tlenek węgla jest bardzo niebezpieczny dla człowieka, na skutek działania czadu w pierwszej kolejności ulegają uszkodzeniu narządy najbardziej wrażliwe na niedotlenienie, czyli układ krążenia i ośrodkowy układ nerwowy. Główną przyczyną zatruć czadem (tlenkiem węgla) są m.in niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, (szczelnie zamknięte okna w pomieszczeniach, w którym następuje spalanie gazu lub innych paliw), niesprawność przewodów kominowych, wentylacyjnych, spalinowych i dymowych. Wadliwe działanie przewodów może wynikać z ich nieszczelności – pęknięcia, wykruszenia, braku ich konserwacji, w tym czyszczenia, wad konstrukcyjnych. Pamiętajmy – nie dokonujmy przeróbek kominów na własną rękę.
Pamiętajmy, aby przeprowadzać regularne kontrole techniczne, sprawdzać szczelność przewodów kominowych i systematycznie je czyścić. Ważne jest aby użytkować sprawne technicznie urządzenia, w których odbywa się proces spalania, zgodnie z instrukcją producenta. Pod żadnym pozorem nie zaklejajmy i nie zasłaniajmy kratek wentylacyjnych. Jeśli wymienimy okna na nowe, pamiętajmy aby sprawdzić wentylację, gdyż nowe okna są zazwyczaj bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych i mogą utrudnić przepływ powietrza. Wietrzmy pomieszczenia, w których odbywa się proces spalania. Nie bagatelizujmy objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i oddychania. Mogą być one sygnałem zatrucia czadem. Natychmiast powiadom odpowiednie służby ratunkowe!

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poddebice.naszemiasto.pl Nasze Miasto