Zielone Uzdrowisko. Ulice w duchu woonerf. Wizerunkowa rewolucja Uniejowa zapowiedziana przez władze miasta wizualizacje, koncepcja

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Fot. materiały Urzędu Miasta w Uniejowie
Uniejów zamieni się w Zielone Uzdrowisko? Władze planują wizerunkową rewolucję miasta i metamorfozę niektórych ulic w duchu zyskującej na popularności idei woonerf polegającej na ograniczeniu funkcji komunikacyjnej na rzecz pieszych i rowerzystów oraz tworzeniu korytarzy zieleni w miejskiej zabudowie.

Rewolucyjna koncepcja urbanistyczno-architektoniczna skrywa się pod nazwą „Zielony Uniejów - Thermal Resort”, a została zaprezentowana publicznie po raz pierwszy na ostatniej sesji Rady Miejskiej przez burmistrza Uniejowa Józefa Kaczmarka. - Koncepcja Zielonego Uzdrowiska wyrosła na gruncie wnikliwej analizy potencjału turystycznego, którą gmina umiejętnie wykorzystuje od ponad dekady w oparciu o predyspozycje naturalne i dziedzictwo historyczne. Celem nadrzędnym jest opracowanie spójnej polityki zagospodarowania przestrzennego, które pozwoli na rozwój miasta poprzez połączenie lewo i prawobrzeżnej Warty, wpłynie na jego wizerunek i estetykę. Wszystko to w duchu ekologicznym, stawiającym na tworzenie i umacnianie zielonej infrastruktury jako narzędzia wykorzystującego przyrodę w celu uzyskania korzyści dla środowiska, gospodarczych i społecznych – przedstawia Urząd Miasta w Uniejowie.

Jak przybliża oficjalny portal gminy uniejow.pl, teren poddany opracowaniu obejmuje ulice śródmieścia: m.in. Kościelnicką, Bojakowskiej, Spacerową, Orzechową, bp. Owczarka, Ogrodową, Turecką, Targową. Natomiast pierwszą ulicą zrewitalizowaną według nowej koncepcji będzie ul. Dąbska.

- W ostatnich dniach otrzymaliśmy informację, że wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński przyznał dotację w kwocie blisko 1,2 mln zł na przebudowę i remont tejże ulicy. Poprawa widocznego gołym okiem złego stanu technicznego to jedno, ale chcemy też, aby aranżacja ulicy stała się przykładem tego, jak mogą wyglądać przestrzenie publiczne w Uniejowie” – argumentuje burmistrz Józef Kaczmarek.

Ulice do życia w duchu woonerf

Jak informuje urząd, burmistrz Uniejowa odbył konsultacje, podczas których wraz z architektami oraz radnym Tomaszem Wójcikiem rozważali możliwe do wprowadzenia zmiany, a ich efektem jest koncepcja w duchu Woonerf (patrz galeria artykułu). - Ta tajemniczo brzmiąca nazwa pochodzi z języka holenderskiego i oznacza dosłownie „ulice do mieszkania/do życia”. Pierwsze tego typu inwestycje powstały w latach 70. XX wieku właśnie w Holandii. Woonerf polega na takim przekształceniu ulic, aby zachowały one ograniczoną funkcję komunikacyjną, dając pierwszeństwo pieszym i rowerzystom. Woonerf pozwala, aby ulica była nie tylko ładniejsza m.in. za sprawą nowej zieleni, ale też bezpieczniejsza i mogła spełniać funkcje rekreacyjne, dlatego jest przy niej dużo ławek, stojaków na rowery, placów zabaw oraz drzew i trawników. Nowe podejście polega m.in. na zrezygnowaniu z klasycznego podziału na jezdnię i chodnik na rzecz wspólnej przestrzeni, która łączy funkcje ulicy, deptaka, parkingu oraz miejsca spotkań mieszkańców. Woonerfy popularne są nie tylko w Holandii, ale także w Skandynawii i Niemczech. W Polsce pierwsze tego typu rozwiązania wprowadzono w 2017 roku w Łodzi, a w 2019 roku w Gdyni – przybliża uniejow.pl.

Ulice po nowemu. To oznacza jeszcze więcej zieleni i wyciszenie ruchu samochodowego

Ważnym aspektem woonerfów – jak podaje dalej uniejow.pl - jest wprowadzenie zielonej infrastruktury, dzięki której w mieście powstają nowe zielone korytarze w miejskiej zabudowie. Koncepcja Zielony Kurort zakłada obsadzenie ulic drzewami, posadzenie żywopłotów, szpalerów, tworzenie zielonych ścian. Woonerf oznacza także wyciszenie ruchu samochodowego.

– Nie planujemy spektakularnych ograniczeń dla ruchu samochodowego, ale zdajemy sobie sprawę, że nasza propozycja być może nie od razu przypadnie wszystkim do gustu, dlatego ten długoletni projekt poddajemy do dyskusji społecznej. Spowolnienie ruchu wynika częściowo z oczekiwań samych mieszkańców, którzy składają w magistracie wnioski w tym zakresie. Odcinkowe wprowadzanie uspokojonego ruchu w ramach woonerfów jest niezwykle ważne w kontekście bezpieczeństwa i natężania hałasu. Dlatego może warto spróbować powalczyć z własnymi przyzwyczajeniami na rzecz integracyjnej społecznie i pełnej zieleni przestrzeni” – kontynuuje burmistrz.

Zielony Uniejów – jak uzasadnia urząd - ma szansę stać się kolejnym etapem zmiany wizerunkowej miasta. - Metamorfozy ulic to propozycja zarówno dla mieszkańców, ale też dla turystów i zachęcenie ich, aby przyjeżdżając do Uniejowa korzystali nie tylko z dobrodziejstw strefy zdrojowej, ale spacerowali po mieście, zaglądając do innych stref rekreacji i wypoczynku, pozwalając jednocześnie rozwijać biznesy lokalnym przedsiębiorcom. Koncepcja Woonerf docelowo ma znaleźć także zastosowanie dla uniejowskiego Rynku. Zielony Uniejów – Thermal Resort to wreszcie element proekologicznej i innowacyjnej gospodarki, którą gmina konsekwentnie od dawna realizuje, podejmując działania mające na celu zmniejszenie kosztów energii poprzez wprowadzanie i wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii.

Uniejowski urząd podkreśla, jak ważnym narzędziem i szansą na rozwój gospodarczy miasta stała się Geotermia i wszechstronne wykorzystanie wody geotermalnej w kontekście rozwoju turystyki uzdrowiskowej i rekreacji, ale też do celów ciepłowniczych -Idzie nowa perspektywa środków unijnych. Po inwestycjach wodnokanalizacyjnych nie musimy już inwestować w te przedsięwzięcia, więc możemy zmienić płaszczyznę wydawania środków. Powinniśmy przygotować projekty pod kolejne inwestycje i w miarę możliwości maksymalnie wykorzystać przyznane dotacje. To szansa, której nie powinniśmy zmarnować – reasumuje burmistrz Józef Kaczmarek.

Czarnek zapowiada HIT!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie