Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zjazd okręgowy izby pielęgniarek i położnych w Sieradzu 2019. Sytuacja wciąż jest dramatyczna. Jak wygląda w regionie? (zdjęcia)

Redakcja
Światełko w tunelu się pojawiło, ale sytuacja środowiska pielęgniarek i położnych nadal jest dramatyczna. Taką konkluzją zakończył się tegoroczny zjazd sprawozdawczy ich samorządu zawodowego, który odbył się w piątek Sieradzu. Podstawowy problem, który przekłada się na jakość leczenia w Polsce, jest niezmienny. To brak wymiany pokoleniowej w tych zawodach.

- W polskim systemie zdrowia jest zdecydowanie za mało pielęgniarek i położnych. Mamy do czynienia z luką pokoleniową w zawodzie, średnia wieku wynosi 52 lata – alarmuje Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych Ziemi Sieradzkiej. - Obecnie współczynnik pielęgniarek i położnych na 1.000 mieszkańców w Polsce jest na poziomie 5,2, tymczasem powinniśmy dążyć do średniej Unii Europejskiej, gdzie wskaźnik ten wynosi obecnie 9,4. Samorząd zawodowy od lat podkreśla potrzebę wykształcenia młodej kadry. Obecnie kształcimy ok. 5 tys. pielęgniarek i położnych rocznie. By utrzymać wskaźnik na poziomie 5,2 powinniśmy kształcić jeszcze raz tyle, natomiast żeby uzyskać średni wskaźnik 9,4 powinniśmy kształcić ok. 16 tysięcy rocznie. Zawód pielęgniarki i położnej postrzegany jest przez społeczeństwo bardzo dobrze. Pod tym względem Polska zajmuje wysoki miejsce w rankingu społecznego odbioru. Problemem jest jak przekonać młodzież, że warto studiować pielęgniarstwo i położnictwo i pozostać w zawodzie.
Środowisko zauważa wspomniane światełko w tunelu. - Mijający rok przyniósł co prawda poprawę sytuacji zawodowej wielu zatrudnionym pielęgniarkom i położnym, ale do pełnego zadowolenia z poprawy warunków pracy i płacy jeszcze bardzo daleko – zaznaczono podczas zjazdu. - Jednak dotychczasowe sukcesy pozwalają na poczucie satysfakcji i dają nadzieję, że zmiany idą w dobrą stronę. Po wielomiesięcznych negocjacjach w 9 lipcu 2018 roku zostało zawarte porozumienie pomiędzy Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych, Naczelną Izbą Pielęgniarek i Położnych, Ministrem Zdrowia oraz Narodowym Funduszem Zdrowia mające na celu doprowadzić do sukcesywnego polepszenia dotychczasowych warunków pracy i płacy pielęgniarek i położnych wykonujących zawód w Polsce. Porozumienie to zostało nazwane „pakietem Szumowskiego”. Najważniejsze jego punkty to m.in. włączenie dodatków do wynagrodzenia zasadniczego, określenie norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych, zapisy dotyczące płatnego 6-dniowego urlopu szkoleniowego oraz wprowadzenie porady pielęgniarskiej jako świadczenia gwarantowanego i finansowanego przez NFZ. Zgodnie z tym porozumieniem Minister Zdrowia dokonał nowelizacji stosownych rozporządzeń, na podstawie których wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych zatrudnionych na umowę o pracę wzrosło o 1.100 zł od 1 września 2018 roku i wzrośnie o kolejne 100 zł od 1 lipca 2019 roku. Oczywiście nie zapominamy o tych, których nie udało się jeszcze objąć podwyżkami. Sprawa płac między innymi pielęgniarek zatrudnionych w domach pomocy społecznej, sanepidach, stacjach krwiodawstwa nadal pozostaje kwestią nieuregulowaną.

Jaka jest kadrowa sytuacja kilku powiatach regionu? Dramatyczna

Był to XXXII Zjazd Sprawozdawczy Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych Ziemi Sieradzkiej. Obrady odbyły się siedzibie Starostwa Powiatowego w Sieradzu. OIPiPZS obejmuje powiaty: łaski, poddębicki, sieradzki, wieruszowski i zduńskowolski. Sytuacja pielęgniarek i położnych na tym terenie – jak zaznacza Izba - jest niezwykle trudna, a struktura wiekowa nie napawa optymizmem. - Według stanu na dzień 31 grudnia 2018 roku w Okręgowej Izbie Pielęgniarek i Położnych Ziemi Sieradzkiej jest zarejestrowanych 1.969 pielęgniarek. Struktura wiekowa przedstawia się następująco pielęgniarek poniżej 35 roku życia mamy 60, w przedziale wiekowym 35-44 lata jest w rejestrze 288, w wieku 45-54 lata jest 745, w wieku 55-64 lata to 616 pielęgniarek, natomiast w wieku 65 lat i więcej jest 260. Wynika z tego, że za 5 lat przy obecnym stanie zarejestrowanych pielęgniarek w naszej Izbie aż 44 procent pielęgniarek będzie w wieku emerytalnym.
Podobnie – jak zaznacza Izba - sytuacja przedstawia się z położnymi. - Mamy 255 położnych. Struktura wiekowa przedstawia się następująco: poniżej 35 roku życia mamy 16 położnych, w przedziale wiekowym 35-44 lata – 31, w wieku 45-54 lata - 100, w wieku 55-64 lata – 83, natomiast w wieku 65 lat i więcej – 25 położnych. Z tych danych wynika, że za 5 lat przy obecnym stanie zarejestrowanych położnych w naszej Izbie aż 42 procent położnych będzie w wieku emerytalnym.
- W porównaniu z 2010 rokiem w Okręgowej Izbie Pielęgniarek i Położnych Ziemi Sieradzkiej mamy zarejestrowanych o 115 pielęgniarek i położnych mniej. Dodatkowo brak w pobliżu uczelni kształcącej w zawodzie pielęgniarki czy położnej w znacznej mierze pogarsza sytuację w naszym regionie - _zaznacza Izba.
OIPiPZS wybiega w przyszłość.
- Żyjemy w czasach, kiedy medycyna rozwija się bardzo dynamicznie, a ludzie żyją coraz dłużej. To wydłużanie życia pacjentów niestety nie pokrywa się z wydłużaniem życia w zdrowiu. Dlatego rośnie ilość osób starszych, ale i chorych. Jednocześnie obserwujemy coraz większy deficyt kadr medycznych zwłaszcza pielęgniarek i położnych. Dlatego duże znaczenie mogą tu mieć nowe technologie, informatyzacja i nowoczesna komunikacja stanowiąca obecnie dużą część naszego codziennego życia. Również polityka zdrowotna, w której za priorytet stawia się zapewnienie społeczeństwu jak najlepszej opieki medycznej, z każdym dniem staje się od nich bardziej zależna. Wprowadzenie Systemu Informacji Medycznej, elektronicznych kart zdrowia czy utworzenie centralnego portalu informacyjnego ochrony zdrowia może sprawić, że opieka zdrowotna w Polsce stanie się bardziej dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjentów a leczenie będzie skuteczniejsze. E-zdrowie pozwoli także na oszczędność czasu, skuteczniejsze przechowywanie danych i ułatwienie codziennej pracy personelu medycznego, w tym pielęgniarek i położnych. Informatyzacja jest szczególnie istotna dla młodego pacjenta, który oczekuje profesjonalnej pomocy udzielonej zdalnie, w sposób szybki, wygodny i bezpieczny._

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto