Wyniki II tury wyborów samorządowych 2024 w Zgierzu na prezydenta
Mamy oficjalne wyniki drugiej tury wyborów na prezydenta w Zgierzu podane przez Państwową Komisję Wyborczą. Jak głosowali mieszkańcy? Przedstawiamy oficjalne wyniki PKW:
- STANISZEWSKI Przemysław Konrad - KW STOWARZYSZENIA PRZEMYSŁAWA STANISZEWSKIEGO: 55,72% (9 471 głosów)
- WRÓBLEWSKI Łukasz Tadeusz - KKW KOALICJA OBYWATELSKA: 44,28% (7 527 głosów)
Poniżej prezentujemy szczegółowe wyniki głosowania I tury wyborów samorządowych 2024 do rady miasta i na prezydenta.
Wyniki I tury wyborów samorządowych 2024 na prezydenta
Oficjalne wyniki I tury wyborów samorządowych 2024 na prezydenta w Zgierzu podane przez Państwową Komisję Wyborczą:
- STANISZEWSKI Przemysław Konrad - KW STOWARZYSZENIA PRZEMYSŁAWA STANISZEWSKIEGO: 38,84% (8 080 głosów)
- WRÓBLEWSKI Łukasz Tadeusz - KKW KOALICJA OBYWATELSKA: 25,58% (5 321 głosów)
- DZIEDZIC Tomasz Władysław - KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ: 18,28% (3 804 głosów)
- LEŚNIEWICZ Grzegorz Robert - KKW TRZECIA DROGA POLSKA 2050 SZYMONA HOŁOWNI - POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE: 9,2% (1 913 głosów)
- ZAKRZEWSKI Mateusz Łukasz - KWW GEOTERMIA KONFEDERACJA ZIEMI ZGIERSKIEJ: 3,58% (744 głosów)
- LEWANDOWSKI Adrian Artur - KW ZGIERZANIE: 2,64% (549 głosów)
- NOWAK Stanisław - KWW GEOTERMIA ZGIERZ: 1,89% (393 głosów)
Wyniki I tury wyborów samorządowych 2024 do rady miasta
Oficjalne wyniki I tury wyborów samorządowych 2024 do rady miasta z okręgów numer 1, 2, 3, 4 podane przez Państwową Komisję Wyborczą.
Wyniki głosowania do rady miasta z okręgu nr 1
KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ:
- JABORSKI Michał Jan: pozycja 1 : 9,63% (596 głosów)
- PERLIŃSKI Artur Przemysław: pozycja 2 : 2,33% (144 głosów)
- KAWECKA Monika: pozycja 3 : 4,96% (307 głosów)
- WITCZAK Arkadiusz Krzysztof: pozycja 4 : 1,87% (116 głosów)
- STĘPNIAK Grzegorz Karol: pozycja 5 : 0,4% (25 głosów)
- MAJKA Dorota Zofia: pozycja 6 : 0,7% (43 głosów)
- MIKOŁAJEWSKA Małgorzata Ewa: pozycja 7 : 0,52% (32 głosów)
- SENCEREK Łukasz Marek: pozycja 8 : 1,96% (121 głosów)
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY TRZECIA DROGA POLSKA 2050 SZYMONA HOŁOWNI - POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE:
- JAGIELSKI Przemysław: pozycja 1 : 7,22% (447 głosów)
- WOJTALIK Krzysztof Przemysław: pozycja 2 : 2,1% (130 głosów)
- CICHOWSKI Jerzy Adam: pozycja 3 : 0,32% (20 głosów)
- WOŁUJEWICZ Mirosława: pozycja 4 : 0,37% (23 głosów)
- LUŹNIAKOWSKA Magdalena Ewa: pozycja 5 : 0,55% (34 głosów)
- ANDRZEJEWSKA Elżbieta Monika: pozycja 6 : 1,1% (68 głosów)
- RUDNICKI Michał Jakub: pozycja 7 : 0,19% (12 głosów)
- BIENIEK Kinga Paulina: pozycja 8 : 1,49% (92 głosów)
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA:
- CZEKALSKI Paweł Jan: pozycja 1 : 11,41% (706 głosów)
- ŁĘCKA-ANDRZEJEWSKA Alina Maria: pozycja 2 : 6,32% (391 głosów)
- KWIATKOWSKI Jakub: pozycja 3 : 4,8% (297 głosów)
- GONTARSKA Anna Liliana: pozycja 4 : 2,55% (158 głosów)
- STRZELECKA Anna Karolina: pozycja 5 : 2,6% (161 głosów)
- CHOROŚ Piotr Jakub: pozycja 6 : 1,63% (101 głosów)
- CZAPLIŃSKI Mirosław Wojciech: pozycja 7 : 0,53% (33 głosów)
- SKOCZYLAS Adrian: pozycja 8 : 3,96% (245 głosów)
KOMITET WYBORCZY STOWARZYSZENIA PRZEMYSŁAWA STANISZEWSKIEGO:
- FILIPOWICZ Jakub Jan: pozycja 1 : 8,82% (546 głosów)
- WITCZAK Mieczysław Piotr: pozycja 2 : 0,95% (59 głosów)
- GĘBICKA Aleksandra Maria: pozycja 3 : 1,49% (92 głosów)
- WYRZYKOWSKI Piotr: pozycja 4 : 1,6% (99 głosów)
- ŚMIETANA Agnieszka Alfreda: pozycja 5 : 0,84% (52 głosów)
- MALCZEWSKI Maciej: pozycja 6 : 0,19% (12 głosów)
- KOZERSKA Małgorzata: pozycja 7 : 0,44% (27 głosów)
- WĘŻYK Krzysztof: pozycja 8 : 3,54% (219 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW GEOTERMIA KONFEDERACJA ZIEMI ZGIERSKIEJ:
- GRZELAK Tomasz Piotr: pozycja 1 : 3,02% (187 głosów)
- SMOLAREK Piotr: pozycja 2 : 1,26% (78 głosów)
- ZAKRZEWSKA Anna: pozycja 3 : 0,32% (20 głosów)
- WINKLER Katarzyna Renata: pozycja 4 : 0,26% (16 głosów)
- KOZŁOWSKI Paweł: pozycja 5 : 0,16% (10 głosów)
- KAZIOR Małgorzata Julia: pozycja 6 : 0,16% (10 głosów)
- KUPISZ Mirosław Piotr: pozycja 7 : 0,15% (9 głosów)
KOMITET WYBORCZY ZGIERZANIE:
- LEWANDOWSKI Adrian Artur: pozycja 1 : 1,84% (114 głosów)
- CHRZANOWSKI Łukasz: pozycja 2 : 1,58% (98 głosów)
- JASIŃSKA Klaudia Sandra: pozycja 3 : 0,61% (38 głosów)
- BŁASZCZYK Kinga Małgorzata: pozycja 4 : 0,27% (17 głosów)
- MATUSIAK Daria: pozycja 5 : 0,32% (20 głosów)
- ZIELIŃSKI Kamil: pozycja 6 : 0,92% (57 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW GEOTERMIA ZGIERZ:
- STĘPIEŃ Teodor Stanisław: pozycja 1 : 0,45% (28 głosów)
- GÓRSKA Anna Justyna: pozycja 2 : 0,45% (28 głosów)
- BROCKI Mateusz Tadeusz: pozycja 3 : 0,45% (28 głosów)
- OSTRUSZKA Kacper Jan: pozycja 4 : 0,05% (3 głosów)
- FAJER Teresa: pozycja 5 : 0,1% (6 głosów)
- JÓŹWIK-WRÓBLEWSKA Joanna Małgorzata: pozycja 6 : 0,16% (10 głosów)
- MACIEJEWSKI Błażej Grzegorz: pozycja 7 : 0,03% (2 głosów)
Wyniki głosowania do rady miasta z okręgu nr 2
KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ:
- MATUSZEWSKI Piotr Ignacy: pozycja 1 : 10,51% (494 głosów)
- JÓŹWIAK Piotr Maciej: pozycja 2 : 3,02% (142 głosów)
- SWĘDRAK Przemysław Piotr: pozycja 3 : 1,09% (51 głosów)
- CHMIELEWSKI Arkadiusz Krzysztof: pozycja 4 : 0,77% (36 głosów)
- ZAJĄCZKOWSKI Kamil Damian: pozycja 5 : 5,09% (239 głosów)
- PAWLAK Monika: pozycja 6 : 1,4% (66 głosów)
- JASZCZAK Magdalena: pozycja 7 : 0,89% (42 głosów)
- SKONIECKA Ewa: pozycja 8 : 0,89% (42 głosów)
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY TRZECIA DROGA POLSKA 2050 SZYMONA HOŁOWNI - POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE:
- IWANIUK Tadeusz: pozycja 1 : 2,87% (135 głosów)
- PRZYWOJSKA Justyna Katarzyna: pozycja 2 : 2,02% (95 głosów)
- PIETRZAK Michał Marcin: pozycja 3 : 2,21% (104 głosów)
- KRUSIŃSKA Marzena Zofia: pozycja 4 : 0,81% (38 głosów)
- MRÓZ Marcin Grzegorz: pozycja 5 : 1,02% (48 głosów)
- SEYDLITZ Klaudia: pozycja 6 : 0,28% (13 głosów)
- ANTCZAK Idzi Andrzej: pozycja 7 : 0,34% (16 głosów)
- FRĄTCZAK Łukasz Wojciech: pozycja 8 : 3,21% (151 głosów)
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA:
- HILIŃSKI Marek: pozycja 1 : 13,83% (650 głosów)
- SZULC Sebastian Adam: pozycja 2 : 6,89% (324 głosów)
- WOJTERA Nadja Joanna: pozycja 3 : 5,49% (258 głosów)
- MOSPINEK Barbara: pozycja 4 : 3,62% (170 głosów)
- LUŹNIAKOWSKI Michał: pozycja 5 : 1,09% (51 głosów)
- JURKIEWICZ Weronika Aleksandra: pozycja 6 : 1,21% (57 głosów)
- JASTRZĘBSKA Karolina: pozycja 7 : 2,66% (125 głosów)
- GRUDKOWSKI Mateusz Tomasz: pozycja 8 : 1,26% (59 głosów)
KOMITET WYBORCZY STOWARZYSZENIA PRZEMYSŁAWA STANISZEWSKIEGO:
- STANISZEWSKI Przemysław Konrad: pozycja 1 : 9,85% (463 głosów)
- MIĘSOK Andrzej Wojciech: pozycja 2 : 2,77% (130 głosów)
- ŁUCZAK Janusz Antoni: pozycja 3 : 0,87% (41 głosów)
- ZIELIŃSKA-MRÓZ Justyna Ewa: pozycja 4 : 0,57% (27 głosów)
- KURASIK Grażyna Ewa: pozycja 5 : 0,66% (31 głosów)
- WARDA-WALCZYK Anna: pozycja 6 : 0,49% (23 głosów)
- KOLENDA Mirosław Andrzej: pozycja 7 : 0,47% (22 głosów)
- DZIEMDZIELA Paweł: pozycja 8 : 1,09% (51 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW GEOTERMIA KONFEDERACJA ZIEMI ZGIERSKIEJ:
- ZAKRZEWSKI Mateusz Łukasz: pozycja 1 : 2,53% (119 głosów)
- LEŚNIEWICZ Paweł Bohdan: pozycja 2 : 0,45% (21 głosów)
- GRZELAK Przemysław Tomasz: pozycja 3 : 0,47% (22 głosów)
- KOZŁOWSKA Ewelina Magdalena: pozycja 4 : 0,3% (14 głosów)
- BAŁABUCH Agnieszka Janina: pozycja 5 : 0,32% (15 głosów)
- MATUSIAK Dominik Maciej: pozycja 6 : 0,21% (10 głosów)
- SOBCZYK Agnieszka Joanna: pozycja 7 : 0,38% (18 głosów)
KOMITET WYBORCZY ZGIERZANIE:
- ANGERMAN Karol Mateusz: pozycja 1 : 1,04% (49 głosów)
- PRZYBYSZ Bartłomiej Szymon: pozycja 2 : 0,34% (16 głosów)
- MACHCIŃSKA Justyna: pozycja 3 : 0,45% (21 głosów)
- LASKOWSKA Małgorzata Aleksandra: pozycja 4 : 0,53% (25 głosów)
- MAKOWSKI Michał Daniel: pozycja 5 : 0,34% (16 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW GEOTERMIA ZGIERZ:
- KURAS Marek: pozycja 1 : 1,15% (54 głosów)
- JABŁOŃSKI Łukasz: pozycja 2 : 0,21% (10 głosów)
- MISZTAL Mateusz Stanisław: pozycja 3 : 1% (47 głosów)
- SZTRAUBE Małgorzata Karolina: pozycja 4 : 0,19% (9 głosów)
- POGORZELSKI Kazimierz Zygmunt: pozycja 5 : 0,11% (5 głosów)
- JAWORSKA Grażyna Helena: pozycja 6 : 0,15% (7 głosów)
- GRANOSIK Bożena: pozycja 7 : 0,26% (12 głosów)
- CHODOWSKA Anna: pozycja 8 : 0,34% (16 głosów)
Wyniki głosowania do rady miasta z okręgu nr 3
KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ:
- ANTCZAK Zbigniew Wojciech: pozycja 1 : 12,29% (463 głosów)
- LINKOWSKI Artur Jerzy: pozycja 2 : 6,87% (259 głosów)
- BRANDT Teresa Anna: pozycja 3 : 1,3% (49 głosów)
- PRUSZAK Wojciech Mścisław: pozycja 4 : 1,73% (65 głosów)
- SALAMON Katarzyna: pozycja 5 : 1,17% (44 głosów)
- DROŻDŻ Jacek Andrzej: pozycja 6 : 0,48% (18 głosów)
- BANASZCZYK Emilia: pozycja 7 : 1,51% (57 głosów)
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY TRZECIA DROGA POLSKA 2050 SZYMONA HOŁOWNI - POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE:
- MISZTAL Sebastian Mariusz: pozycja 1 : 1,94% (73 głosów)
- FRĄTCZAK Michał: pozycja 2 : 3% (113 głosów)
- KOSTECKI Marek Wojciech: pozycja 3 : 1,49% (56 głosów)
- TELENDA Marek Maciej: pozycja 4 : 0,32% (12 głosów)
- DĘDEK Beata Elżbieta: pozycja 5 : 1,01% (38 głosów)
- KLISZCZYŃSKA Milena Barbara: pozycja 6 : 0,58% (22 głosów)
- WILGOCKA Katarzyna Zuzanna: pozycja 7 : 0,82% (31 głosów)
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA:
- WRÓBLEWSKI Łukasz Tadeusz: pozycja 1 : 17,97% (677 głosów)
- BOŚ Anna Krystyna: pozycja 2 : 4,94% (186 głosów)
- JATCZAK Milena Dorota: pozycja 3 : 3,18% (120 głosów)
- GODLEWSKI Stanisław: pozycja 4 : 0,85% (32 głosów)
- POŁOMSKI Dawid Krzysztof: pozycja 5 : 1,01% (38 głosów)
- LEWIAK Robert Jarosław: pozycja 6 : 1,01% (38 głosów)
- MŁYNARCZYK Malwina Marianna: pozycja 7 : 3,85% (145 głosów)
KOMITET WYBORCZY STOWARZYSZENIA PRZEMYSŁAWA STANISZEWSKIEGO:
- DZIEMDZIELA Józef: pozycja 1 : 2,6% (98 głosów)
- PIŁACIK Andrzej: pozycja 2 : 5,87% (221 głosów)
- CIECHANOWSKI Przemysław: pozycja 3 : 2,1% (79 głosów)
- ROSIAK Elżbieta Maria: pozycja 4 : 0,98% (37 głosów)
- KIRSZ Joanna: pozycja 5 : 1,73% (65 głosów)
- PIÓRKOWSKA Katarzyna: pozycja 6 : 0,85% (32 głosów)
- MACIŃSKI Grzegorz Alojzy: pozycja 7 : 5,57% (210 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW GEOTERMIA KONFEDERACJA ZIEMI ZGIERSKIEJ:
- ZAWADZKI Adam Eugeniusz: pozycja 1 : 1,91% (72 głosów)
- GRACZYK Jacek: pozycja 2 : 1,27% (48 głosów)
- NIESUŁKOWSKI Piotr Andrzej: pozycja 3 : 0,72% (27 głosów)
- KUROWSKI Damian Dominik: pozycja 4 : 0,82% (31 głosów)
- WASILEWSKA Lidia Renata: pozycja 5 : 0,4% (15 głosów)
- CHOIŃSKA Małgorzata Karina: pozycja 6 : 0,32% (12 głosów)
KOMITET WYBORCZY ZGIERZANIE:
- TABACZYŃSKI Arkadiusz: pozycja 1 : 0,64% (24 głosów)
- SZAŁWIŃSKA Ada: pozycja 2 : 0,9% (34 głosów)
- BARTCZAK Kamil Rafał: pozycja 3 : 0,72% (27 głosów)
- DOMALĄŻEK Mateusz Grzegorz: pozycja 4 : 1,17% (44 głosów)
- LESIAK Natalia Dorota: pozycja 5 : 0,74% (28 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW GEOTERMIA ZGIERZ:
- NOWAK Stanisław: pozycja 1 : 2,02% (76 głosów)
- KAJSZCZAK Paulina Magdalena: pozycja 2 : 0,37% (14 głosów)
- MARCINIAK Zbigniew Kazimierz: pozycja 3 : 0,19% (7 głosów)
- WASIAK Sylwia Bernadetta: pozycja 4 : 0,11% (4 głosów)
- LUŹNIAKOWSKA Danuta: pozycja 5 : 0,27% (10 głosów)
- RÓŻALSKI Tomasz: pozycja 6 : 0,24% (9 głosów)
- SZLAWSKI Marek Stanisław: pozycja 7 : 0,21% (8 głosów)
Wyniki głosowania do rady miasta z okręgu nr 4
KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ:
- DZIEDZIC Tomasz Władysław: pozycja 1 : 14,35% (851 głosów)
- GRZELAK-MAKOWCZYŃSKA Agata Teresa: pozycja 2 : 4,25% (252 głosów)
- SENCEREK Marek: pozycja 3 : 2,87% (170 głosów)
- PALMOWSKI Andrzej: pozycja 4 : 1,2% (71 głosów)
- KRZEWIŃSKA Karolina Natalia: pozycja 5 : 1,37% (81 głosów)
- ZATORSKI Grzegorz: pozycja 6 : 0,62% (37 głosów)
- LEŚNIEWSKA Alicja: pozycja 7 : 0,78% (46 głosów)
- BOGULSKI Andrzej Włodzimierz: pozycja 8 : 1,42% (84 głosów)
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY TRZECIA DROGA POLSKA 2050 SZYMONA HOŁOWNI - POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE:
- LEŚNIEWICZ Grzegorz Robert: pozycja 1 : 3,19% (189 głosów)
- ŚWIĄTCZAK Witold Ryszard: pozycja 2 : 0,81% (48 głosów)
- RUMIŃSKA Beata Dorota: pozycja 3 : 2,48% (147 głosów)
- ZIELIŃSKA Katarzyna Sylwia: pozycja 4 : 0,91% (54 głosów)
- TOMAS Krzysztof: pozycja 5 : 0,66% (39 głosów)
- KAŹMIERSKA Izabela: pozycja 6 : 0,79% (47 głosów)
- WESOŁOWSKA Magdalena Ewa: pozycja 7 : 0,98% (58 głosów)
- KUBICKA Ewa Jolanta: pozycja 8 : 0,3% (18 głosów)
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA:
- GACA Elżbieta Katarzyna: pozycja 1 : 21,77% (1 291 głosów)
- KARASIŃSKI Krzysztof Zbigniew: pozycja 2 : 3,17% (188 głosów)
- SKOWROŃSKI Krzysztof Marcin: pozycja 3 : 2,46% (146 głosów)
- KLIMKIEWICZ Aleksandra Barbara: pozycja 4 : 1,33% (79 głosów)
- KRYSZTOFIAK Paulina: pozycja 5 : 3,49% (207 głosów)
- KURCZEWSKI Marcin Erwin: pozycja 6 : 0,52% (31 głosów)
- RYGIEL-GĄSIOR Anna Maria: pozycja 7 : 0,34% (20 głosów)
- SADOK Andrzej Jan: pozycja 8 : 3,12% (185 głosów)
KOMITET WYBORCZY STOWARZYSZENIA PRZEMYSŁAWA STANISZEWSKIEGO:
- KRZEWINA Elżbieta Grażyna: pozycja 1 : 3,47% (206 głosów)
- FRACH Aleksander Witold: pozycja 2 : 2,58% (153 głosów)
- PIEKUT Henryka: pozycja 3 : 1,01% (60 głosów)
- PLACEK Tomasz: pozycja 4 : 1,57% (93 głosów)
- CYRULIŃSKA Beata Lucyna: pozycja 5 : 0,74% (44 głosów)
- KOWALSKI Adam: pozycja 6 : 1,33% (79 głosów)
- DĘBSKA Paulina Daria: pozycja 7 : 0,81% (48 głosów)
- KUPIS Tomasz Andrzej: pozycja 8 : 1,89% (112 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW GEOTERMIA KONFEDERACJA ZIEMI ZGIERSKIEJ:
- PRZYBYLSKI Piotr Paweł: pozycja 1 : 3,41% (202 głosów)
- MIELCZAREK-HANCZAK Barbara Aleksandra: pozycja 2 : 0,22% (13 głosów)
- BARANOWSKA Agnieszka: pozycja 3 : 0,91% (54 głosów)
- LIBISZEWSKI Paweł Władysław: pozycja 4 : 0,56% (33 głosów)
- PAWLAK Iwona: pozycja 5 : 0,17% (10 głosów)
- CHUDEK Marcin Piotr: pozycja 6 : 0,1% (6 głosów)
KOMITET WYBORCZY ZGIERZANIE:
- PYRZANOWSKI Jakub: pozycja 1 : 2,83% (168 głosów)
- STYRZYŃSKI Adrian Tadeusz: pozycja 2 : 0,56% (33 głosów)
- RĘKAS Radosław Mikołaj: pozycja 3 : 0,42% (25 głosów)
- KACPRZAK Karolina Ewa: pozycja 4 : 0,27% (16 głosów)
- KOSTUSIAK Aleksandra: pozycja 5 : 0,24% (14 głosów)
- GIERAS Zuzanna: pozycja 6 : 0,56% (33 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW GEOTERMIA ZGIERZ:
- KAJSZCZAK Anna: pozycja 1 : 1,05% (62 głosów)
- KACPRZAK Julian Stanisław: pozycja 2 : 0,25% (15 głosów)
- KOTWICKA Agnieszka Stefania: pozycja 3 : 0,17% (10 głosów)
- GÓRKA Waldemar Paweł: pozycja 4 : 0,22% (13 głosów)
- FILIPEK Oliwia Maria: pozycja 5 : 0,12% (7 głosów)
- JANIAK Jan: pozycja 6 : 0,24% (14 głosów)
- KĄDZIELA Piotr: pozycja 7 : 1,15% (68 głosów)
Dane pochodzą z Państwowej Komisji Wyborczej i mogą podlegać aktualizacji. Wszelkie błędy należy zgłaszać bezpośrednio do PKW.
Może Cię zainteresować
Jak przebiega II tura wyborów samorządowych
2 tura wyborów samorządowych przeprowadzana jest jedynie w przypadku prezydenta, wójta i burmistrza. Ma to miejsce, kiedy podczas pierwszej tury nie wyłoniono zwycięzcy, czyli żaden z kandydatów nie otrzymał ponad 50 proc. głosów. W drugiej turze biorą udział dwaj kandydaci, którzy uzyskali najlepsze wyniki i odbywa się ona 14 dni po pierwszym głosowaniu.
Może być również tak, że więcej niż dwóch kandydatów otrzymało ilość głosów, która uprawnia do udziału w drugiej turze. Wtedy o przejściu dalej decyduje większa liczba obwodów głosowania, w których jeden z kandydatów otrzymał większą liczbę głosów.
Drugą turę wygrywa kandydat, który uzyska lepszy rezultat w głosowaniu. Jeśli jednak dojdzie do remisu, to decydujące okaże się to, który z nich w większej liczbie obwodów głosowania otrzymał większą ilość głosów niż drugi kandydat.
Może Cię zainteresować
Zadania prezydenta, wójta i burmistrza
Prezydent, wójt oraz burmistrz to jednoosobowy organ wykonawczy gminy i do jego zadań należy między innymi:
- przygotowywanie projektów uchwał rady gminy,
- określanie sposobu wykonywania uchwał,
- opracowywanie programów rozwoju,
- wykonywanie budżetu,
- gospodarowanie mieniem komunalnym.
Jedną z jego istotnych funkcji jest reprezentowanie gminy poza nią i kierowanie jej bieżącymi sprawami.
Może Cię zainteresować
Kadencja wójta, burmistrza i prezydenta – ile trwa?
Wójt, burmistrz i prezydent sprawują władzę przez 5 lat, bo tyle trwa ich kadencja. Od niedawna obowiązuje zasada dwukadencyjności, która została wprowadzona w 2018 roku. Zakłada ona, że burmistrz, wójt oraz prezydent mogą ponownie startować w wyborach tylko raz. Pierwsza kadencja, która jest do tego zobowiązana to ta w latach 2018-2023.
Może Cię zainteresować
Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskow...
Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?