MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zimą uważaj na kuny. Przegryzają kable w autach, sieją szkody w domach. Jak pozbyć się intruzów? Odstraszacz na kuny, a może zapachy?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Jak skutecznie przepędzić kuny? Oto kilka sposobów.
Jak skutecznie przepędzić kuny? Oto kilka sposobów. 123rf/ondrejprosicky
W okresie zimowym zanika aktywność niektórych owadów i szkodników, zmorą są jednak inni przedstawiciele fauny. W domach można trafić na myszy, a za nieodpalone auto mogą być odpowiedzialne kuny. Te drugie, choć wyglądają przyjaźnie, mogą wyrządzić szkody nie tylko pod maską samochodu, ale też na strychu lub w gospodarstwie. Jak pozbyć się kun?

Spis treści

Takie szkody mogą wyrządzić kuny

Spotkanie z kuną na długo zostaje w pamięci, zwłaszcza jeśli straty i późniejsze naprawy są kosztowne. Szukając pożywienia, potrafią pozostawić po sobie spustoszenie. Przegryzają kable w samochodach, niszczą izolacje, jeśli zadomowią się wewnątrz budynku, robią hałas i bałagan. Warto wiedzieć, że najczęściej spotykane kuny to domowe i leśne.

Kierowcy nie zetkną się z kuną w ciągu dnia, jeśli grasuje, to nocą. Efekty widać dopiero później. Oprócz przegryzionych kabli, pod maską można znaleźć istną spiżarnię – resztki chleba, owoców lub innych skarbów przyniesionych przez małe drapieżniki.

Kuny coraz chętniej zadomawiają się na strychach lub w garażach, wypłoszenie ich nie jest łatwe. Nie tylko niszczą dachy i ocieplenia, tam, gdzie bytują, pojawia się brud. Potrafią pozostawić po sobie odchody, resztki żywności lub… innych stworzeń, takich, jak np. gryzonie. O ich obecności niewątpliwie świadczy charakterystyczny, nieprzyjemny zapach.

Na kuny narzekają zarówno mieszkańcy miast, jak i wsi. Pojawiają się tam, gdzie jest ciepło i można znaleźć coś do jedzenia. Ogrody, zagrody ze zwierzętami, magazyny pełne żywności – to dla nich idealne siedlisko.

Kuna chętnie żeruje w pobliżu gospodarstw, domostw na wsiach, zwłaszcza tam, gdzie może coś przekąsić. Drapieżnik z rodziny łasicowatych podbiera jajka z kurników, poluje na gryzonie, jak myszy i szczury, pisze Agata Wodzień-Nowak, strefaagro.pl.

Sposoby na wypłoszenie kun

W sprzedaży są dostępne urządzenia odstraszające dźwiękiem, niektórzy stosują pułapki zwabiające. Nie są to jednak darmowe metody. Jednym z tanich sposobów jest użycie zapachów. Intensywność niektórych z nich może zadziałać zniechęcająco. Poleca się m.in.

  • olejek miętowy,
  • cynamon,
  • oregano,
  • olejek cytrynowy,
  • gałka muszkatołowa,
  • ocet.

Na wsiach gospodarze rozrzucają również sierść kota lub psa w miejscach, gdzie mogą czaić się kuny, a na schodach ustawiają kolce, które uniemożliwiają im wejście na strych lub piętro posesji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niezdana matura to nie koniec świata. Sprawdź kiedy poprawka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poddebice.naszemiasto.pl Nasze Miasto