Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Alpaki kolejną atrakcją turystyczną Uniejowa? Gospodarstwo agroturystyczne z tak egzotyczną hodowlą planuje przenosiny (zdjęcia)

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Fot. archiwum farmy Alpaki Cudaki
Niecodzienna atrakcja turystyczna może przybyć już niebawem w gminie Uniejów. Tym razem mowa o… alpakach. Gospodarstwo agroturystyczne z tak niecodzienną hodowlą planuje przenosiny w te okolice. W ofercie będą zajęcia terapeutyczne, edukacyjne, ale też rekreacja, w ramach której będzie można zabrać alpakę na spacer.

Jak informuje oficjalny portal gminy uniejow.pl, gospodarstwo z sympatycznymi zwierzakami z rodziny wielbłądowatych z dużym prawdopodobieństwem już wkrótce zawita do Spycimierza. - Gospodarstwo Alpaki Cudaki znajduje się obecnie w Siedlątkowie, ale właściciele poszukują nowej lokalizacji dla swojej działalności.
Z pomocą przyszedł burmistrz Uniejowa Józef Kaczmarek, który podkreśla, jak duże wrażenie wywarła na nim pracowitość i pasja państwa Pietrasiaków, którą od kilku lat realizują w wielką determinacją.

- Obwiozłem właścicieli po gminie pokazując im możliwe lokalizacje na naszym terenie i okazało się, że najbardziej do gustu przypadła jedna z działek w Spycimierzu – _mówi włodarz Uniejowa.
Jak informuje urząd, być może farma otworzy swoje podwoje jeszcze w tym roku.
- Z pewnością przyciągnie wielu Gości, bo to prawdziwy zwierzyniec. Oprócz alpak, w gospodarstwie żyją psy i kozy, które podobnie jak alpaki wykorzystywane są w zooterapii._

Uniejów.pl. - Jak mówią sami zainteresowani, działalność związana z alpakami zrodziła się z potrzeby pomagania innym, jednak nie jest efektem pomysłu powstałego pod wpływem impulsu, ale poparta jest długim i przemyślanym procesem przygotowawczym. Państwo Pietrasiakowie, od wielu lat współpracują z placówkami edukacyjno – wychowawczymi m.in. w Warcie, Łodzi, Kaliszu. Gdy podjęli decyzję o nabyciu alpak, przez dwa lata szkolili się w zakresie pracy terapeutycznej z dziećmi i dorosłymi. Kolejnym etapem było odpowiednie szkolenie zwierząt, aby nauczyły się obcować z człowiekiem w sposób pozwalający na prowadzenie terapii. Obecnie właściciele prowadzą zajęcia stacjonarne u siebie oraz wyjazdowe na terenie poszczególnych placówek.

Na czym polega alpakoterapia?

- To forma zooterapii polegająca na bezpośrednim kontakcie ze spokojnie nastawioną do człowieka ciekawską alpaką. Karmienie, głaskanie, przytulanie zwierzęcia wycisza i nastraja pozytywnie do życia. Zwierzęta się miłe i ciepłe w dotyku, dzięki czemu obniża się poziom lęku i stresu. Pozytywny efekt wzbudza już sam pyszczek i dźwięki, jakie wydają te zwierzęta oraz ich przyjemny zapach – wyjaśnia Justyna Pietrasiak.

- Pozytywny wpływ alpakoterapii potwierdzają badania naukowe. Polecana jest zwłaszcza dla osób z Zaburzeniami ze Spektrum Autyzmu, Zespołem Aspergera, Zespołem Down’a, Mózgowym Porażeniem Dziecięcym, depresją. Osoby nadpobudliwe, nerwowe wyciszają się podczas kontaktu z alpakami. Osoby wycofane, nieśmiałe, natomiast otwierają się na świat. Tak działa magia tych cudownych zwierząt! Kontakt z alpaką stymuluje rozwój ruchowy i zmysły, obniża napięcie i lęk, wspiera pewność siebie, uczy empatii. To doskonała metoda na uzupełnienie i wsparcie innych form terapii – dopowiada uniejowski urząd podkreślając wagę innego aspektu działalności farmy. - Warto zaznaczyć, że działalność gospodarstwa Alpaki Cudaki to nie tylko terapia, ale również rekreacja. Przebywanie z alpakami i innymi mieszkańcami farmy pozwala oswoić się ze zwierzętami i wpływa korzystnie na sferę emocjonalną, poznawczą, fizyczną również dzieci i osób w pełni sprawnych. A przy tym, spacer z alpaką to wielka frajda i z pewnością sprawi radość każdemu dziecku, a i dla dorosłych będzie przyjemnością.

Więcej informacji na temat gospodarstwa Alpaki Cudaki znaleźć można na stronie www.alpakicudaki.pl (KLIKNIJ TUTAJ) lub na facebookowym profilu farmy (KLIKNIJ TUTAJ).

Dziękujemy za możliwość udostępnienia zdjęć właścicielom gospodarstwa Alpaki Cudaki.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poddebice.naszemiasto.pl Nasze Miasto