Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cmentarz epidemiczny w Wieleninie w gminie Uniejów ocalony od zapomnienia. To dzięki lokalnej społeczności (zdjęcia)

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Wyjątkowe miejsce pamięci w postaci cmentarza epidemicznego w Wieleninie w gminie Uniejów udało się ocalić od zapomnienia dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności. Z inicjatywy sołeckiej rady teren został uporządkowany i oznaczony.

Jak przypomina Urząd Miasta Uniejów, cmentarz epidemiczny w Wieleninie jest jedną z nielicznych zabytkowych nekropolii założonych w wyniku XIX–wiecznych epidemii cholery. - Cmentarze epidemiczne kiedyś znajdowały się niemal w każdej miejscowości w naszym regionie. Kolejne fale cholery, które przetoczyły się przez te tereny, powodowały ogromne spustoszenie wśród miejscowej ludności. Cholera, siała w XIX-wiecznej Europie prawdziwy postrach, a na ziemiach polskich zebrała szczególnie mordercze żniwo. Pozostałości po nich czyli epidemiczne nekropolie, mimo że cenne historycznie, stały się miejscami codziennymi, zwyczajnymi, przy których po prostu żyje dana wspólnota, w efekcie bardzo często są zaniedbane i zanikają z pamięci mieszkańców.

Cmentarz choleryczny w Wieleninie – jak podkreśla oficjalny portal gminy uniejow.pl - na mocy zarządzenia burmistrza Uniejowa z 2019 roku wraz z analogiczną zbiorową mogiłą w Wilamowie został wpisany w gminny rejestr zabytków i stanowi świadectwo historii regionu. - Mieszkańcy już nie raz ratowali to miejsce od zapomnienia. Na początku lat dwutysięcznych, za probostwa ks. Jerzego Krajewskiego, z inicjatywy Rady Parafialnej uporządkowano porośnięty samosiejkami teren, a pan Roman Piaseczny wykonał spawany, metalowy krzyż, który postawiono w miejscu  starego, rozpadającego się krzyża drewnianego. Lata mijały i teren cmentarza ponownie popadał w zapomnienie. Dopiero wpis na Gminną Ewidencję Zabytków w 2019 roku zainspirował Radę Sołecką z Sołtysem Mirosławem Kolasą na czele do podjęcia działań upamiętniających. Na jesieni ubiegłego roku odchwaszczono teren, wycięto krzaki, część drzew. W przedsięwzięcie włączyła się firma K-Flex, która dostarczyła potrzebną do wyrównania terenu ziemię.

W galerii zobaczyć można także jak to miejsce wyglądało przed przeprowadzonymi pracami (Fot. za Google Street View).

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poddebice.naszemiasto.pl Nasze Miasto