Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Delegacja z Uniejowa na obchodach Dnia Polsko-Węgierskiego w Mórahalom. ZDJĘCIA

OPRAC.:
Natalia Ptak
Natalia Ptak
Podczas obchodów w katolickiej Szkole Podstawowej w Mórahalom rozegrano Zawody Szachowe o Puchar Wojtyły, w których wzięli udział uczniowie węgierskich szkół diecezjalnych i polskich szkół partnerskich. Odbyły się także uroczystości związane z poświęceniem relikwii w kościele i odsłonięciem pamiątkowej tablicy.
Podczas obchodów w katolickiej Szkole Podstawowej w Mórahalom rozegrano Zawody Szachowe o Puchar Wojtyły, w których wzięli udział uczniowie węgierskich szkół diecezjalnych i polskich szkół partnerskich. Odbyły się także uroczystości związane z poświęceniem relikwii w kościele i odsłonięciem pamiątkowej tablicy. uniejów.pl
Na zaproszenie miasta partnerskiego na Węgrzech, zwycięzcy turnieju szachowego dla uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Uniejów i delegacja Urzędu Miasta w Uniejowie wzięli udział w obchodach Dnia Polsko-Węgierskiego w Mórahalom w celu podtrzymywania tradycji oraz przyjaźni polsko-węgierskiej.

Podczas obchodów w katolickiej Szkole Podstawowej w Mórahalom rozegrano Zawody Szachowe o Puchar Wojtyły, w których wzięli udział uczniowie węgierskich szkół diecezjalnych i polskich szkół partnerskich – z Uniejowa i Baligrodu. W turnieju z gminy Uniejów zagrali: Wojciech Antoniak, który zajął zaszczytne drugie miejsce, otrzymał puchar i srebrny medal oraz Tadeusz Dałek, Cyprian Sadłecki, Igor Bernardziak, Marcel Bernardziak i Stanisław Charuba. Gratulujemy!

Odbyły się także uroczystości związane z poświęceniem relikwii w kościele i odsłonięciem pamiątkowej tablicy. Zainaugurowane zostały odprawioną dwujęzyczną mszą świętą, podczas której poświęcono tarczę herbową, dawny dar dziękczynny Polaków internowanych do Mórahalom, która została umieszczona z powrotem w kościele. Jest to ryngraf wojskowy z wizerunkiem Matki Boskiej przekazany przez rodzinę polskiego żołnierza.

„W czasie II wojny światowej religijni Polacy umocowali obrazy Maryi do swoich maszyn wojennych i pojazdów, ufając w jej wspaniałą moc. Zgodnie z umowami międzynarodowymi rozbrojono polskie jednostki wojskowe rozmieszczone na Węgrzech, a żołnierze zdjęli święte obrazy i zatrzymali je przy sobie. Marjan Wrona, który przebywał po wojnie w Mórahalom, umieścił Maryję w ozdobie w kształcie sztyletu, ozdobioną guzikami przedstawiającymi Orła Białego z polskim symbolem narodowym. Ten prezent dziękczynny, przeznaczony dla miejscowych, został później umieszczony w kościele w Mórahalom. Jednak w wyniku remontu obiektu został usunięty z kościoła, a później zwrócono go synowi Marjana Wrony. Relikwia została zwrócona przez rodzinę mieszkańcom Mórahalom” – usłyszała podczas nabożeństwa delegacja z Uniejowa.

Po mszy świętej uczestnicy wysłuchali koncertu w wykonaniu lokalnej orkiestry dętej, po którym nastąpił przemarsz do dawnych koszar i odsłonięcie dwujęzycznej tablicy upamiętniającej żołnierzy polskich internowanych tu w 1939 roku i miejscowej społeczności, która im pomogła.

W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: Konsul Ambasady Polski w Budapeszcie – Andrzej Kalinowski, Burmistrz Mórahalom – Zoltán Nógrádi, a także członkowie polskiej społeczności w Szeged, Uniejowa i Baligrodu, którzy umieścili wieńce i kwiaty przy tablicy pamiątkowej. Burmistrz Zoltán Nógrádi odnośnie przyjaźni polsko-węgierskiej podkreślił, że bycie bratem to przeznaczenie, obowiązek i misja jednocześnie. Dodał, że naszym zadaniem jest utrzymanie relacji braterskiej, cokolwiek myślimy w tej chwili o polityce i jej interesach. Konsul Honorowy RP z Szeged – Karol Biernacki powiedział „Polacy i Węgrzy doskonale wiedzą, co znaczy pamięć w życiu narodu, bo Polacy nie zostaliby jako państwo i jako naród, gdyby nie zaszczepili szacunku do historii w następnych pokoleniach. Dodał, to samo dotyczy Węgrów. Choć w życiu politycznym są pewne różnice zdań, to pozostał dawny szacunek i sympatia do siebie nawzajem i nie ma takiej siły, która mogłaby wbić klin pomiędzy te dwa narody”.

Kolejnego dnia, 20 maja, uczestnicy mieli okazję skorzystać z atrakcji Mórahalom – kompleksu basenów Spa Szent Erzsébet Mórahalmi – dzieci były zachwycone oraz zwiedzić i poznać historię oddalonej o 25 kilometrów miejscowości Segedyn.

Fundacja im. Wacława Felczaka pokryła koszty pobytu uczestników i programu obozu, natomiast koszt przejazdu został sfinansowany przez Urząd Miasta w Uniejowie- informuje uniejowski magistrat.

Podczas obchodów w katolickiej Szkole Podstawowej w Mórahalom rozegrano Zawody Szachowe o Puchar Wojtyły, w których wzięli udział uczniowie węgierskich szkół diecezjalnych i polskich szkół partnerskich. Odbyły się także uroczystości związane z poświęceniem relikwii w kościele i odsłonięciem pamiątkowej tablicy.

Delegacja z Uniejowa na obchodach Dnia Polsko-Węgierskiego w...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poddebice.naszemiasto.pl Nasze Miasto