E-skierowanie w twoim regionie. Umawiaj wizyty i badania telefonicznie

Materiał informacyjny ŁOW NFZ
E-skierowanie to kolejny, po e-recepcie, elektroniczny dokument, który ma ułatwić i usprawnić korzystanie z leczenia. E-skierowanie możesz otrzymać na leczenie u specjalisty, do szpitala, na rezonans magnetyczny, tomograf komputerowy, kolonoskopię i gastroskopię oraz badania medycyny nuklearnej. Wystawienie i zarejestrowanie e-skierowania zajmuje chwilę, a samo skierowanie możesz otrzymać także podczas teleporady.

E-skierowanie obowiązkowe od 8 stycznia 2021 r.Do 8 stycznia 2021 roku można korzystać także z papierowej tradycyjnej wersji skierowania. Wydruk skierowania może być zrealizowany jako e-skierowanie (w placówkach, które już obsługują e-skierowania) lub jako zwykłe skierowanie na tych zasadach co dotąd (w placówkach, które jeszcze nie obsługują e-skierowań). Po tym czasie wszystkie skierowania będą wystawiane wyłącznie w postaci cyfrowej.

W Łódzkiem e-skierowanie można już otrzymać lub zrealizować w 450 miejscach: szpitalach, poradniach, pracowniach diagnostycznych.

Jak działa e-skierowanie

  • lekarz wystawia e-skierowanie w swoim systemie informatycznym,
  • informację o wystawionym e-skierowaniu możemy otrzymać: na wskazany numer telefonu, SMS-em z 4-cyfrowym kodem, albo e-mailem z załączonym w PDF e-skierowaniem
    Jeśli nie korzystamy z Internetowego Konta Pacjenta (IKP)
  • zapisujemy się na świadczenie medyczne na podstawie e-skierowania, podając kod e-skierowania oraz nr PESEL

Pacjent z elektronicznym skierowaniem może się zapisać telefonicznie na wizytę lub badania także w placówce, która jeszcze nie obsługuje e-skierowania. Trzeba podać więcej danych:

  • podstawowe informacje o skierowaniu (kto wystawił, z jakim rozpoznaniem)
  • 4-cyfrowy kod dostępu i PESEL lub
  • klucz – 44-cyfrowy numer umożliwiający odczytanie e-skierowania; numeryczne przedstawienie kodu kreskowego lub
  • numer identyfikujący – identyfikator techniczny umożliwiający rozróżnienie dokumentu w systemie, zawierający różne metadane zgodne ze standardami.

Przychodnia poprosi Cię o złożenie oświadczenia, że zapisałeś się tylko do jednej placówki. Przekaże ci wzór takiego oświadczenia oraz informację, czy masz wysłać je mailem, nagrać czy potwierdzić podczas rozmowy, a następnie podpisać, kiedy przyjdziesz na wizytę.

Wydruk informacyjny nie musi być podpisany przez lekarza, natomiast podpisany wydruk nie wymaga już złożenia oświadczenia przez pacjenta.

Jeśli zgubisz wydruk informacyjny

Kody dostępowe znajdują się na wydruku informacyjnym, a także w wiadomości SMS lub e-mail, w przypadku, gdy pacjent w Internetowym Koncie Pacjenta zaznaczył opcję, że chciałby otrzymywać powiadomienia z danymi dostępowymi do wystawionych e-skierowań poprzez SMS lub e-mail. Jeśli pacjent zgubi wydruk informacyjny, ale dodatkowo miał włączoną opcję powiadomień np. za pomocą e-mail, może w ten sposób odnaleźć kod dostępowy. Ponadto kody dostępowe można sprawdzić, logując się na Internetowe Konto Pacjenta . W ostateczności placówka, która wystawiła e-skierowanie wyda nowy wydruk informacyjny.

Podanie numeru PESEL podczas rejestracji na wizytę zgodne z RODO

Podstawę prawną wymagania od pacjenta numeru PESEL podczas rejestracji stanowi art. 20 ust. 2a pkt 2 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zgodnie z którym pacjent zobowiązany jest udostępnić placówce medycznej klucz dostępu do skierowania albo kod dostępu oraz numer PESEL, w celu dokonania wpisu na listę oczekujących. Pacjent może wybrać sposób, w jaki przekaże numer PESEL: słownie, okazanie dokumentu zawierającego numer PESEL lub zapisanie go na kartce.

Zalety e-skierowania:

  • nie musisz przynosić oryginału skierowania w terminie 14 dni
  • nie trzeba zbierać i archiwizować papierowych skierowań
  • wygodna rejestracja przez telefon, podajesz 4-cyfrowy kod i numer PESEL
  • można śledzić wystawione e-skierowania na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP)
  • lekarz może kontrolować przebieg leczenia pacjenta, który udostępnił mu swoje dane – o ile system gabinetowy daje mu taką możliwość
  • zmniejszą się kolejki spowodowane tym, że pacjenci telefonicznie zapisują się do kilku placówek na podstawie jednego skierowania — po dokonaniu pierwszego zapisu e-skierowanie zostanie automatycznie przypisane do placówki i nie będzie można go jednocześnie zarejestrować w innej
  • lekarz POZ dostanie dodatkową premię za umówienie cię na wizytę u specjalisty na podstawie wystawionego e-skierowania w ciągu 2 godzin od jego wystawienia.

E-skierowanie w województwie łódzkim
E-skierowanie wystawia lub realizuje wiele tysięcy placówek medycznych: prywatnych praktyk, poradni i szpitali w całej Polsce, w tym, ponad 450 w województwie łódzkim. O tym, w której placówce wystawiane i realizowane są e-skierowania dostępne są na stronie CSIOZ.
E-skierowanie w Twoim regionie wystawiają m.in.:

  • „Tres-Med.” Sp. z o.o. w Sieradzu
  • „Zdrowie” Sp.z o.o. w Sieradzu
  • NZOZ Poradnia Medycyny Rodzinnej s.c. B. Majdańska-Siwecka, M. Siwecki w Sieradzu
  • PPHU "Tomkar" s.c. H. Styśko, P. Styśko w Poddębicach
  • NZOZ „Moż-Med.” Sp. j. Możdżan w Poddębicach
  • NZOZ „Medyk” B. Nowicka, E. Sosińska – Dobrzyńska, T. Bryński w Poddębicach
  • NZOZ „Centrum” A. Krzymianowskia, S. Noweta Sp. j. w Warcie

Więcej e-skierowań to zysk finansowy dla placówek medycznych

Od 1 lipca br. Narodowy Fundusz Zdrowia premiuje finansowo te placówki POZ i AOS, które odchodzą od skierowań wystawianych w formie papierowej na rzecz e-skierowań. Taką możliwość dały nowelizacje zarządzeń prezesa NFZ w sprawie warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Zmiany dały możliwość premiowania poprzez zwiększenie poziomu finansowania tych placówek POZ, których lekarze wystawiają e-skierowania na ambulatoryjne leczenie specjalistyczne oraz leczenie szpitalne, w miejsce dotychczas stosowanych tradycyjnych, papierowych skierowań. Dodatkowo premiowane jest umówienie porady przez lekarza pierwszego kontaktu do poradni specjalistycznej na podstawie wystawionego e-skierowania w ciągu 2 godzin od momentu jego wystawienia.

Poradnie specjalistyczne również otrzymują dodatkowe pieniądze zarówno za zrealizowanie e-skierowania, wystawionego np. przez lekarza POZ, jak i za to, że wystawią e-skierowanie np. na badania diagnostyczne lub na leczenie szpitalne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poddebice.naszemiasto.pl Nasze Miasto