Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Żydów Polskich z wystawą w Poddębicach (ZDJĘCIA)

Krzysztof Kaniecki
Muzeum Żydów Polskich z wystawą w Poddębicach
Muzeum Żydów Polskich z wystawą w Poddębicach Krzysztof Kaniecki
Muzeum Żydów Polskich z wystawą w Poddębicach gościło przez trzy dni z "Muzeum na kółkach". W pawilonie na placu Kościuszki mieszkańcy mieli okazję poznać kulturę Żydów, którzy przed wojną stanowili trzecią część ludności miasta nad Nerem.

Muzeum Żydów Polskich z wystawą w Poddębicach gościło przez trzy dni z "Muzeum na kółkach". W pawilonie na placu Kościuszki mieszkańcy mieli okazję poznać kulturę Żydów, którzy przed wojną stanowili trzecią część ludności miasta nad Nerem.

- Zainteresowanie naszą wystawą jest ogromne, odwiedziło nas dużo grup szkolnych, które w ramach lekcji poznawały historię Żydów w Polsce i w samych Poddębicach - mówił Szymon Gotowski, edukator Muzeum Żydów Polskich Polin w Warszawie. - Mówiliśmy im nie tylko o historii, ale też o tradycji, zwyczajach i codziennym życiu Żydów w tym mieście. Mogliśmy przy tym odnieść się do zdjęć, które pojawiły się na naszym pawilonie, a które zostały wykonane podczas pleneru przez uczniów Gimnazjum w Poddębicach. Na przykładzie tych fotografii tłumaczyliśmy, czym jest cmentarz żydowski, jak wyglądają macewy, jaka jest ich historia i jak symbolicznie można odczytywać to, co został na nich zapisane.

Elementem wystawy muzealnej była interaktywna mapa Poddębic, na której zostały zaznaczone miejsca związane z historią żydowską, na przykład synagoga, która mieściła się przy dzisiejszej ulicy Kaliskiej, czy żydowskich kamienicach przy rynku.

Muzeum na kółkach towarzyszyło lokalnym działaniom podejmowanym przez Poddębicki Dom Kultury i Sportu. W programie poza wspomnianym wcześniej plenerem fotograficznym znalazły się m.in. codzienne lekcje języka jidysz czy wyjątkowy warsztat „Pamięć zachowana w kamieniu” przygotowany w ramach projektu „Muzeum na kółkach” przez Karolinę Gruchot-Krysiak i koordynatorki lokalne projektu: Magdalenę Binder i Jolantę Kurowską, sprawującą nadzór historyczny nad całością projektu. W ramach projektu w poddębickim pałacu otwarto wystawę „Z narażeniem życia” przedstawiającą ludzi, którzy narażając życie własnych rodzin ratowali Żydów przed śmiercią. Całość zwieńczył czwartkowy koncert piosenki żydowskiej. W Pijalni Wód Termalnych wystąpiła Magda Brudzińska „Klezmer Trio”.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poddebice.naszemiasto.pl Nasze Miasto