Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od dziś z powietrza będą pryskać lasy. Zabieg obejmie blisko 5 tys. ha w Nadleśnictwie Poddębice. Do 31 maja będzie zakaz wstępu do lasu

Krzysztof Kaniecki
Z powietrza będą pryskać lasy
Z powietrza będą pryskać lasy
Z powietrza będą pryskać lasy. Zabieg chemiczny planowany do wykonania w terminie od 13 do 31 maja obejmie obszar blisko 5 tys. ha w Nadleśnictwie Poddębice. Chemiczny zabieg ratujący obejmie drzewostany wykazujące zagrożenie trwałości lasu obecność strzygoni choinówki i brudnicy mniszki.

Z powietrza będą pryskać lasy. Zabieg chemiczny planowany do wykonania w terminie od 13 do 31 maja obejmie obszar blisko 5 tys. ha w Nadleśnictwie Poddębice. Chemiczny zabieg ratujący obejmie drzewostany wykazujące zagrożenie trwałości lasu obecność strzygoni choinówki i brudnicy mniszki.

Robert Krokowski Nadleśniczy Nadleśnictwa Poddębice w wydanym na okoliczność planowanych oprysków lasów zawiadomieniu informuje, że zabieg wykonany zostanie zgodnie z załączoną w galerii mapą oraz zestawieniem gruntów położonych w zasięgu terytorialnym gmin Poddębice, Pęczniew, Zadzim, Warta, Sieradz i Szadek.

Łącznie powierzchnia chemicznego zabiegu ratowniczego obejmie ok. 4982 ha, w tym: 4.141 ha LP i 841 ha lasów niepaństwowych.

Zabieg chemiczny zostanie wykonany techniką agrolotniczą z użyciem insektycydu Dimilin 480 SC i środka pomocniczego (adiuwanta) Ikar 95 EC w dawkach zgodnych z etykietami – instrukcjami użycia.

Podczas wykonywania zabiegu i w ciągu 24 godzin po jego zakończeniu, w strefie zagrożonej (teren bezpośrednio objęty opryskiem oraz pas w odległości 500 m od jego granic) należy zachować środki ostrożności tj. nie przebywać (lub niezwłocznie wycofać się z zagrożonego terenu) oraz nie pozostawiać na pastwiskach i wybiegach bydła i innych zwierząt gospodarskich (chodzi zarówno o uniknięcie ryzyka skażenia chemicznego jak też wystraszenia zwierząt gospodarskich przez nisko latający samolot). Przez okres 1 doby od wykonania zabiegu należy powstrzymać się od zbioru runa leśnego, wykaszania i wypasu traw oraz pojenia zwierząt gospodarskich ze zbiorników o otwartym lustrze wody typu stawy, sadzawki, itp.

Na granicy lasu objętego zakazem wstępu, a w szczególności przy drogach i przejściach prowadzących do lasu zostaną przez nadleśnictwo wywieszone tablice ostrzegawcze z napisem: ,,ZAKAZ WSTĘPU DO LASU OD DNIA 13 MAJA 2019 DO ODWOŁANIA Z POWODU ZABIEGU CHEMICZNEGO ZWALCZANIA SZKODLIWYCH OWADÓW NA PODSTAWIE USTAWY O LASACH Z 28 WRZEŚNIA 1991 R. (Dz. U. z 2018 r., poz.
2129 z późn. zm.) NADLEŚNICZY NADLEŚNICTWA PODDĘBICE”

Jednocześnie Nadleśnictwo zwraca się z prośbą do urzędów gmin i innych organizacji o włączenie się do akcji informacyjnej w odniesieniu do miejscowej ludności .

Oprysk będzie wykonywany w okresie od ok. 13 do 31 maja 2019 r. (w zależności od
warunków atmosferycznych). W sprawach związanych z akcją prosimy się kontaktować telefonicznie lub pisemnie
z Nadleśnictwem Poddębice, telefon (43) 678 29 75.

Zaistniałe ewentualnie szkody należy zgłaszać pisemnie lub osobiście do nadleśnictwa w ciągu 24 godzin od ich wystąpienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poddebice.naszemiasto.pl Nasze Miasto