Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spycimierskie Boże Ciało znajdzie się na liście światowego dziedzictwa UNESCO? Zobacz, jak powstają kwietne dywany

Redakcja
Spyciemierska Procesja Bożego Ciała ma szansę trafić na listę dziedzictwa ludzkości UNESCO. Z końcem marca polskie władze wystąpiły z wnioskiem o jej wpis na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.

Procesja Bożego Ciała, którą celebruje się w Spycimierzu, ma unikatowy charakter, ze względu na zwyczaj układania kwietnych dywanów. Wydarzenie od dwóch lat figuruje na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.Ma teraz szansę znaleźć się również na światowej liście UNESCO.
30 marca Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, złożył w imieniu społeczności parafii w Spycimierzu wniosek o wpis procesji na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.

Jestem szczęśliwy, że tradycja, która od dwustu lat kultywowana jest w naszej gminie, w Spycimierzu, została doceniona i ma szansę dostąpienia tak wielkiego zaszczytu, jakim jest wejście na światową listę – powiedział Burmistrz Uniejowa Józef Kaczmarek, dziękując przy okazji parafianom oraz wszystkim osobom zaangażowanym w pracę nad przygotowaniem i tłumaczeniem wniosku. Prace zajęły wiele miesięcy, a ich koniec pracy przypadał już w czasie pandemii koronawirusa.

Lista reprezentatywna niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości, o której mowa, jest prowadzona od 2003 r. przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury UNESCO.

Nasz wniosek, który przygotowano w języku angielskim, przejdzie najpierw weryfikację formalną, a następnie długi proces oceny ze strony międzynarodowego grona ekspertów. Jeśli uzyska pozytywne recenzje, to w przyszłym roku nasze kwiatowe dywany zostaną wpisane na listę UNESCO – wyjaśniają urzędnicy uniejowskiego magistratu.

Na chwilę obecną jedynym polskim zwyczajem, który znajduje się na liście, jest tradycja wystawiania krakowskich szopek.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poddebice.naszemiasto.pl Nasze Miasto