MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności otwarta w Uniejowie. Czym jest nowa atrakcja uzdrowiska w Łódzkiem? ZDJĘCIA

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
SOWA urządzona została w Interaktywnym Punkcie Turystyki Geotermalnej, który powstał obok pieszej kładki nad Wartą na terenie po wyburzonym budynku dawnego posterunku policji wodnej w Uniejowie
SOWA urządzona została w Interaktywnym Punkcie Turystyki Geotermalnej, który powstał obok pieszej kładki nad Wartą na terenie po wyburzonym budynku dawnego posterunku policji wodnej w Uniejowie Paweł Gołąb
Nowa atrakcja przybyła w Uniejowie. To Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA), czyli lokalne centrum nauki, w którym osoby w każdym wieku mogą samodzielnie eksperymentować, poznawać zjawiska rządzące światem i rozwiązywać zadania konstruktorskie. Jej otwarcie nastąpiło dzisiaj.

SOWA w Uniejowie powstała dzięki współpracy Ministra Nauki, Centrum Nauki Kopernik i Gminy Uniejów. Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności urządzona została w Interaktywnym Punkcie Turystyki Geotermalnej, który powstał obok pieszej kładki nad Wartą na terenie po wyburzonym budynku dawnego posterunku policji wodnej.

SOWA w Uniejowie obejmuje wystawę złożoną z 18 eksponatów oraz przestrzeń do swobodnego eksperymentowania – Majsternię. Podczas wizyty w małym centrum nauki można sprawdzić, czy nasza twarz jest symetryczna, jak działa pamięć ultrakrótkotrwała i czym różni się od krótkotrwałej. To okazja, by stworzyć własny film animowany, posłuchać muzyki nie uchem, a łokciem i zmierzyć się z siłą grawitacji. Majsternia jest miejscem dla tych, którzy lubią główkować. Tu nie ma instrukcji i podpowiedzi. Są wyzwania i zestawy akcesoriów, ułatwiających mierzenie się z nimi. Zadania mają różne poziomy trudności – można budować mosty, wieże, katapulty czy obiekty latające. Przy okazji rozwija się umiejętności współpracy, rozwiązując zadania w parze lub w grupie. Myśl przewodnia Majsterni to „Myślisz lepiej, niż myślisz”.

Obecni na otwarciu uczniowie z gminy Uniejów, którzy mieli okazję poeksperymentować, nie kryli zachwytu. Bo – jak zgodnie podkreślali – w tak praktyczny i zabawowy sposób nauka lepiej wchodzi do głowy. - Tu nauka wydaje się łatwiejsza niż wtedy, gdy siedzimy w ławkach. Teraz będzie nam wszystko łatwiej zrozumieć – podkreślała Amelia Spytkowska z klasy szóstej Szkoły Podstawowej w Wilamowie.

Otwarcie Strefy początkiem ważnej współpracy

- To już 33 Strefa SOWA, która powstaje w Polsce. Cieszę się, że możemy docierać z tą inicjatywą do lokalnych społeczności. Wierzę, że to miejsce będzie niezwykle ważne dla mieszkańców miasta oraz turystów, którzy tak licznie i chętnie przybywają do Uniejowa” – podkreśliła Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Maria Mrówczyńska.

- Celem doświadczania w Strefach SOWA jest odkrywanie własnych talentów, które niekiedy ciężko jest odkryć w warunkach szkolnych – dodał Robert Firmhofer**, Dyrektor Centrum Nauki Kopernik – SOWA to nie tylko przestrzeń i eksponaty, ale to także programy edukacyjne, które im towarzyszą. Uniejów, współpracując z Kopernikiem ma szansę dołączyć do programu ESERO, otworzyć Klub Młodego Odkrywcy w swojej Strefie. Jestem ogromnie szczęśliwy, że ta inicjatywa jest możliwa i może się tak wspaniale rozwijać dzięki współpracy z miastem i zaangażowanymi animatorami.

- Mamy pakiet dobrych praktyk, które przekazało nam Centrum Nauki Kopernik. Dziękujemy, że dzielicie się z nami swoimi doświadczeniami . Wierzę, że skorzystamy z tej szansy. Liczę, że to miejsce będzie otwarte przez 7 dni w tygodniu, dla wszystkich – z satysfakcją podkreślał burmistrz Uniejowa Józef Kaczmarek.

Szykuje się niejedna atrakcja

Na zaproszenie uniejowskiej Strefy SOWA, jeszcze przed jej otwarciem, do miasta przybyła wystawa O Matmo!, czyli mobilna wystawa matematyczna z Centrum Nauki Kopernik, pomagająca zrozumieć sens i logikę matematycznych zadań. W przyszłości m szansę przyjechać tu także Planetobus – mobilne planetarium (namiot z półkolistym ekranem), w którym prezentowane jest rozgwieżdżone niebo, planety i gwiazdy. Strefy SOWA odwiedza także Naukobus – czyli bezpłatna mobilna wystawa interaktywna, która także jeździ po Polsce w ramach programu Nauka dla Ciebie. Jeśli uczniowie i nauczyciele zechcą zanurzyć się w kosmos, mogą wziąć udział w jednym z wyzwań programu edukacji kosmicznej ESERO – np. zaprojektować bazę księżycową. W Strefie Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w Uniejowie ma szansę także powstać Klub Młodego Odkrywcy (KMO). Zajęcia prowadzone w klubach są oparte na eksperymentowaniu. Klubowicze formułują pytania dotyczące różnych zjawisk i poszukują na nie odpowiedzi, prowadząc doświadczenia. Animatorzy z Uniejowa mogą także dołączać do licznych sieci, które od wielu lat współtworzy, rozbudowuje i wspiera Centrum Nauki Kopernik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poddebice.naszemiasto.pl Nasze Miasto