MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Kamieńsku premier Mateusz Morawiecki otworzył oficjalnie autostradę A1. "Taka droga daje nam możliwości rozwoju" ZDJĘCIA, FILM

Jacek Drożdż
Jacek Drożdż
W Kamieńsku premier Mateusz Morawiecki otworzył oficjalnie autostradę A1
W Kamieńsku premier Mateusz Morawiecki otworzył oficjalnie autostradę A1 Jacek Drożdż
Na węźle Kamieńsk premier Mateusz Morawiecki oficjalnie otworzył autostradę A1

Otwarcie autostrady A1 z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek, 11 maja, oficjalnie otworzył autostradę A1. Premier pojawił się w Kamieńsku (powiat radomszczański), na nowo wybudowanym węźle A1 w województwie łódzkim.

Zobacz film:

od 16 lat

- Przez lata podróżowało się tutaj fatalnie. Bardzo dużo wypadków, bardzo dużo wypadków śmiertelnych i żaden rząd przez nami nie mógł dokończyć tych wszystkich odcinków. Takie zadanie postawiłem przed ministrem infrastruktury – stwierdził na otwarciu autostrady A1 premier Mateusz Morawiecki. - Dzisiaj cieszę się, że mamy do czynienia z nową arterią komunikacyjną, która otwiera nowe perspektywy gospodarcze, znakomite perspektywy handlowe. Od Trójmiasta do Gorzyczek będzie można przejechać tę trasę w 4,5 - 5 godzin i to z odpoczynkiem i jadąc zgodnie z przepisami. Taka droga stwarza nowe możliwości rozwoju dla Rzeczypospolitej.

Razem z premierem do Kamieńska przyjechali minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz Waldemar Buda, minister rozwoju. Minister Adamczyk przypomniał, że tylko między 28 kwietnia a 3 maja autostradą A1 przejechało 250 tys. samochodów. Minister zapewnił także, że rząd nie zamierza wprowadzać żadnych opłat dla kierowców za przejazd autostradą A1. Zwrócił ponadto uwagę na fakt, że odcinek A1 wybudowała polska firma.

- Polskie firmy budowlane realizujące inwestycje drogowe i kolejowe są najlepszymi firmami pod względem jakości, czasu realizacji stosowanych w budowie i przebudowie dróg czy linii kolejowych. I polskim specjalistom, polskim firmom nikt tego prymatu nie odbierze - stwierdził Andrzej Adamczyk.

I przypomniał, że do wykonania jest jeszcze jeden odcinek autostrady: 11 km od Pyrzowic w stronę Górnego Śląska. - Zapewniamy, że polski rząd, poprzez Generalną Dyrekcję Dróg i Autostrad przygotowuje projekt techniczny i niebawem ta droga zostanie przebudowana - mówił minister infrastruktury.

Z kolei minister rozwoju Waldemar Buda zwrócił uwagę na możliwości gospodarcze, jakie daje regionowi łódzkiemu autostrada A1.

- Dzisiaj wokół niej mamy coraz więcej terenów inwestycyjnych, którymi interesują się przedsiębiorcy z całego świata. To jest gospodarcze okno na świat, z punktu widzenia inwestorów, którzy chcą tu inwestować. Autostrada jest dla województwa łódzkiego motorem napędowym rozwoju gospodarczego - zapewniał Waldemar Buda. - Powstają przy niej obiekty magazynowe, fabryki, duży przemysł lokuje się w tym miejscu. Łódzkie korzysta na tym rozwiązaniu. Lokujemy nowe inwestycje w odległości od 3 do 5 kilometrów od autostrady. Poza tym w Łódzkiem mamy skrzyżowanie dwóch dużych autostrad. To dla nas kolejna korzyść.

Zobacz zdjęcia

Na węźle Kamieńsk premier Mateusz Morawiecki oficjalnie otworzył autostradę A1

Kilka dni temu łódzki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował, iż pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem można już poruszać się z prędkością 140 km/h po pełnoprawnej autostradzie. Oznacza to, że zakończyły się nie tylko wszystkie prace na tym odcinku, ale także wieloletni proces budowy autostrady A1 w Polsce.

Łączny koszt prac budowlanych związanych z przebudową ok. 81 km istniejących odcinków dróg - A1 od Tuszyna do Piotrkowa Trybunalskiego oraz DK1 od Piotrkowa Trybunalskiego do początku obwodnicy Częstochowy - to ponad 2,8 mld zł. Całkowita wartość projektu to ok. 3,5 mld zł, z czego blisko 1,7 mld zł to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poddebice.naszemiasto.pl Nasze Miasto