Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wodna atrakcja w postaci fontann przybyła w Parku Zamkowym w Uniejowie. Miasto zachęca do spacerów (zdjęcia)

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Fot. Urząd Miasta w Uniejowie
Nowa, wodna atrakcja w postaci fontann przybyła w Parku Zamkowym w Uniejowie. Miasto zachęca do spacerów.

- Dwie pompy zanurzone w korycie fragmentu starorzecza Warty stanowią serce wodotrysków, wprawiając w ruch wodę i wyrzucając ją ku górze. Urządzenia są podłączone do zewnętrznego sterownika, który „pilnuje”, by wodne atrakcje działały bez zarzutu, zgodnie z zaprogramowanym harmonogramem. Co więcej, strumienie wody po zmroku są podświetlane kolorowymi lampami led, które włączają się za sprawą fotokomórki – zachęca Urząd Miasta w Uniejowie.

Zmiany w zabytkowym parku przy Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich – jak uzupełnia oficjalny portal gminy uniejów.pl - to efekt projektu „Przeciwdziałanie degradacji środowiska na terenie Nadwarciańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu w Uniejowie poprzez budowę i modernizację infrastruktury turystycznej”. - Zakrojone na szeroką skalę przedsięwzięcie, na które Gmina Uniejów pozyskała blisko 2,5 miliona złotych unijnego dofinansowania, rozpoczęto jeszcze w 2019 roku. Założenia projektowe inwestycji polegały na kompleksowej pielęgnacji i uzupełnieniu tamtejszej szaty roślinnej wraz z występującymi na terenie zespołu parkowego pomnikami przyrody oraz zagospodarowaniu jego wnętrza pod względem urządzeń rekreacyjnych i elementów małej architektury.

- Ogólny zakres inwestycji obejmował – w pierwszym etapie realizacji – wykonanie badań dendrologicznych, inwentaryzacji oraz cięć pielęgnacyjnych ponad stuletniego drzewostanu, a także prace związane z nasadzeniami w celu wprowadzenia brakującego, niższego piętra roślinności. Następne w harmonogramie prac były roboty ziemne, w tym: przygotowanie terenu do zasadniczych robót budowlanych, montaż oświetlenia użytkowego ścieżek oraz części systemu ledowej iluminuacji, wymiana nawierzchni żwirowej alejek, zagospodarowanie i poszerzenie fragmentu starorzecza. Także w początkowej fazie projektu, w głębi parku powstały pergole oraz trejaże – konstrukcje ogrodowe dla podtrzymania roślin pnących, które po rozkrzewieniu zapewnią dyskretne miejsce wypoczynku – wymienia uniejowski urząd. - W parku pojawiły się – w dużych ilościach – nowe ławki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe i tablice informacyjne. Zatem do parku warto się wybrać nie tylko piechotą: można dojechać rowerem, na miejscu przypiąć bezpiecznie w jednym z kilkunastu miejsc postojowych rozlokowanych wzdłuż ścieżek i tam spacerkiem kontynuować wyprawę. Na trasie edukacyjnej ścieżki botanicznej osadzono granitowe słupki, na których zostaną umieszczone tabliczki z informacją o wiekowych egzemplarzach drzew, pomnikach przyrody czy osobliwych gatunkach roślin  występujących na terenie parku.

Celem projektu – jak uzupełnia uniejow.pl - było uporządkowanie, pielęgnacja i wyeksponowanie szaty roślinnej parku, założonego w latach 1860-1870 przez hrabiego Aleksandra Tolla. - Poza walorami zabytkowymi, przeprowadzone badania i ekspertyzy wykazały znaczący potencjał przyrodniczy terenu. Rosną tam cenne okazy drzew, w tym również pomniki przyrody takie jak: kasztanowiec zwyczajny, dąb szypułkowy i buk zwyczajny. Z kolei do cennych gatunków występujących w runie należą m.in.: goździk kropkowany, grążel żółty, konwalia majowa, zawilec gajowy. W trakcie realizacji projektu posadzono ponad 60 szt. drzew, nawiązujących gatunkowo do tamtejszej flory. Niższe piętro zieleni zagospodarowano grupami roślin, złożonymi z krzewów, bylin, odmian zadarniających oraz cebulowych, kwitnących w różnych porach roku. W planach są już kolejne nasadzenia. W ramach rekompensaty przyrodniczej i odnowy drzewostanu zabytkowego parku, 80 sztuk sadzonek z gatunku grab pospolity uzupełni ciąg zieleni wzdłuż historycznej alei grabowej.

Wartość całego zadania inwestycyjnego pn. „Przeciwdziałanie degradacji środowiska na terenie Nadwarciańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu w Uniejowie poprzez budowę i modernizację infrastruktury turystycznej” wynosi ponad 4 mln zł. Przedsięwzięcie w dużej mierze (około 2,4 mln zł) sfinansowano dzięki dotacji od marszałka, w ramach środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poddebice.naszemiasto.pl Nasze Miasto