Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmieni się nazwa miasta Uniejów? Wraca dyskusja w tej sprawie. Jakie są propozycje i argumenty przemawiające za modyfikacją? (zdjęcia)

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Modyfikacja nazwy to element budowania marki Uniejowa w oparciu o miejscowe Termy
Modyfikacja nazwy to element budowania marki Uniejowa w oparciu o miejscowe Termy Fot. uniejow.pl
Czy Uniejów zyska nową nazwę i zostanie przemianowany na Uniejów Cieplice, Uniejów Zdrój, a może Uniejów Uzdrowisko Termalne? Po kilku latach powrócił temat zmiany nazwy miejscowości, jako element konsekwentnego budowania marki. Jak informuje miejscowy urząd, dyskusja została zapoczątkowana na ostatniej sesji rady.

- Mówi się, że Uniejów rodził się dwa razy. Po raz pierwszy w czasach średniowiecznych, gdy kształtował się osadniczo i terytorialnie. Po raz drugi zaledwie kilka lat temu, gdy władze miasta dostrzegły potencjał wód termalnych i postanowiły wykorzystać możliwości tkwiące w podziemnych złożach, czego efektem było uruchomienie w 2008 roku pierwszego kąpieliska termalnego. Wówczas Uniejów, uznawany powszechnie za „miasteczko emerytów, skazane na wymarcie” zbudził się do życia i narodził po raz drugi. Działania związane z wydobyciem i eksploatacją wód termalnych i idące za nimi liczne inwestycje samorządowe i prywatne, stały się determinantą rozwoju gminy i dały podwaliny pod prężnie rozwijającą się turystykę uzdrowiskową i sportowo-rekreacyjną wraz z bogatym zapleczem noclegowym i gastronomicznym – przybliża Urząd Miasta w Uniejowie.

- Uniejowska solanka wykorzystywana jest obecnie do celów ciepłowniczych, balneoterapeutycznych, rekreacyjnych, kosmetycznych, spożywczych i podgrzewania gruntu, a jej cenne właściwości lecznicze, potwierdzone świadectwami i certyfikatami, doprowadziły do zatwierdzenia w 2011 r. tzw. operatu uzdrowiska i wydania przez resort zdrowia decyzji dającej możliwość prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego na obszarze gminy Uniejów. Zaledwie rok później, ze względu na fakt, że podstawą leczenia uzdrowiskowego w Uniejowie jest woda geotermalna, miastu nadano status „uzdrowiska termalnego”. W tym samym roku powstało pierwsze i jedyne w województwie łódzkim sanatorium uzdrowiskowe – Instytut Zdrowia Człowieka – Uzdrowisko Uniejów Park. Jako że Uniejów stał się jedynym oficjalnym uzdrowiskiem termalnym w Polsce, władze miasta podjęły temat ewentualnej zmiany miejscowości na Uniejów Uzdrowisko Termalne, jednak do tej pory nie skorzystano z tej możliwości. Obecnie temat powraca – informuje oficjalny portal gminy uniejow.pl.

Zmieni się nazwa miasta Uniejów? Społeczna dyskusja rozpoczęta na sesji

Sprawa modyfikacji nazwy miasta został poruszony na ostatnim, 43. posiedzeniu Rady Miejskiej jako zaczątek dyskusji społecznej, której celem będzie rozważenie zmiany w szerszym kontekście z uwzględnieniem korzyści i negatywnych aspektów zmiany. - Dzisiejszy Uniejów jest nierozerwalnie związany z wodą termalną, na jej bazie budujemy naszą markę i dzięki wodzie jesteśmy rozpoznawalni w Polsce i za granicą. Dostrzegamy jednak, że wykorzystanie wód termalnych bardzo szybko się rozpowszechnia, nazwę „termy” wykorzystują nawet miejsca, które nie posiadają odwiertów. Warto więc zastanowić się czy nie wrócić do tematu zmiany nazwy, która silniej identyfikowałaby markę uzdrowiska i eksponowała jego prozdrowotny charakter. Dobrze by było, aby Uniejów był nie tylko kojarzony z termami, ale aby wybrzmiał w świadomości społecznej poprzez zaistnienie na polskich mapach jako uzdrowisko ustawowo i geograficzne – argumentuje burmistrz Uniejowa Józef Kaczmarek.

- Zdajemy sobie sprawę, że zdania mieszkańców będą podzielone, pojawi się wiele za i przeciw. Na chwilę obecną dzierżymy palmę pierwszeństwa i unikatowości, ale może być tak, że za chwilę pojawi się na terenie kraju inne Uzdrowisko Termalne. Jeśli nie skorzystamy z szansy jako pierwsi, aby wyróżnić się spośród miejscowości wykorzystujących wody geotermalne, potem możemy żałować, że czegoś się zaniechało. Powinniśmy pokazać, że jesteśmy dalej i na wyższym poziomie jeśli chodzi o miejscowości chlubiące się wodami termalnymi – dodaje burmistrz.

Jaka nowa nazwa Uniejowa? Są trzy propozycje

Jak przybliża uniejowski urząd, zgodnie z polskim ustawodawstwem do nazwy miejscowości, w której granicach administracyjnych znajduje się obszar uzdrowiska, może zostać dodany odpowiednio wyraz np. „zdrój”, jeżeli podstawą leczenia uzdrowiskowego są wody lecznicze. - Z takiej szansy skorzystało już kilka miejscowości jak np. Wysowa Zdrój (2003) czy Rabka Zdrój (2000), dla których dodanie członu stało się nowym impulsem rozwoju i pozwoliło miasteczkom zyskać na atrakcyjności, zarówno w kontekście mieszkańców, kuracjuszy, turystów, jak i inwestorów zainteresowanych branżą turystyczno-rekreacyjną na terenie uzdrowiskowym. Jaka więc nazwa? Przepisy dają trzy możliwości: Uniejów Zdrój, Uniejów Cieplice oraz Uniejów Uzdrowisko Termalne. Z dyskusji, która rozwinął burmistrz Kaczmarek podczas sesji wynika, że najczęściej używana nazwa jest trzecia – Uniejów Uzdrowisko Termalne.

- Ta trzyczłonowa nazwa może wydawać się uciążliwa, ale uważamy, że najlepiej oddaje charakter miasta i eksponuje jego walory – uzasadnia burmistrz

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poddebice.naszemiasto.pl Nasze Miasto