MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Było groźnie w pogodzie - z nawałnicami i zalążkami trąby powietrznej. Podsumowanie ostatnich dni Poddębicko-Łęczyckich Łowców Burz ZDJĘCIA

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Pierwsza fala burz z opadami przetoczyła się w czwartkowe Boże Ciało 30 maja
Pierwsza fala burz z opadami przetoczyła się w czwartkowe Boże Ciało 30 maja Edyta Kaźmierczak
To były wyjątkowo aktywne dni w pogodzie z niebezpiecznymi zjawiskami. Nad powiat poddębicki i łęczycki dotarły nie tylko burze z nawalnymi opadami deszczu. Zaobserwowano także zalążki trąby powietrznej. Zapraszamy do podsumowania Łowców Burz.

Szczególne ze względu na niebezpieczne zjawiska były dwa dni – czwartkowe Boże Ciało oraz sobota 1 czerwca, czyli Dzień Dziecka. Ja przedstawiała się sytuacja w pogodzie, omawia Marcin Głodek z Poddębicko-Łęczyckich Łowców Burz.

Podsumowanie burz z 30 maja – Boże Ciało

  • Przez większą część dnia panowała iście letnia aura, więc już zaczynaliśmy wątpić że w ogóle coś się pojawi nad naszym regionem.
  • Dopiero po godz. 18 na południe i południowy-wschód od Nas zaczęły powstawać w dość szybkim tempie komórki burzowe organizujące się z czasem w większy układ w formie klastra burzowego.
  • Jednak zanim do tego doszło, to pierwsza w tym dniu burza pojawiła się nad środkową częścią powiatu poddębickiego i niosła na swej trasie przede wszystkim intensywne i nawalne opady deszczu rzędu nawet 20 - 35 mm, a punktowo obserwowano także opady małego gradu o średnicy do 1 cm - 1.5 cm.
  • O silnych porywach wiatru powyżej 70 km/h nie mamy żadnych informacji, ale takie do 50 km/h zapewne się pojawiły!
  • Następnie zaczął nasuwać się wspomniany klaster w obrębie którego można było wyróżnić dwie struktury mogące być superkomórkami burzowymi. Tej formacji towarzyszyły również intensywne opady deszczu, których łączna akumulacja w rejonie jej oddziaływania wynosiła 10 - 20 mm.
  • Wszystkie struktury były dość aktywne elektrycznie, choć dużo większą aktywnością wykazywały się burze z zachodniej części klastra burzowego, ale na szczęście nie spowodowały żadnych strat.

Podsumowanie burz z 1 czerwca – Dzień Dziecka

  • Pierwsze mocniej uwodnione komórki burzowe zaczęły się pojawiać na południowym-zachodzie powiatu poddębickiego już przed godziną 11:00.
  • Burze rozwijały się wzdłuż przedfrontowej zbieżności wiatru, która z upływem dnia powoli przesuwała się na północ, a wraz z nią formacje burzowe.
  • Burze zaczęły się rozrastać ,,do tyłu", więc miały coraz bardziej wydłużone struktury, co świadczyło o tym iż mogą im towarzyszyć intensywne opady deszczu, a punktowo opady gradu skutkujące większą akumulacją opadów na danym terenie.
  • Jak się później okazało łączne sumy opadowe na trasie burz zorganizowanych ostatecznie w niewielkich rozmiarów układ Trainings Storms osiągnęły od 20 do nawet 30 mm.
  • Kolejnym ciekawy zjawiskiem towarzyszącym strukturze wielokomórkowej był zalążek trąby powietrznej (inne nazwy: lejek kondensacyjny, funnel cloud), który przy obecności stref zbieżności wiatru w środowisku dużej wilgotności dolnej warstwy atmosfery i niedalekiej odległości od niżu nie jest niczym niezwykłym, ale u nas mimo wszystko dość rzadko się zdarza.
  • Na szczęście mogliśmy liczyć na naszych obserwujących i sympatyków, którzy przesłali Nam, czy to w komentarzach, czy na skrzynkę odbiorczą liczne zdjęcia dokumentujące wspominany lejek kondensacyjny, za co szczególnie dziękujemy i mamy nadzieję że przy następnych incydentach dalej będziecie nas wspierać materiałami, bo to bardzo ważne dla nas informacje.
  • Wracając do burz, te przeskoczyły nad zachodnią oraz północną część powiatu łęczyckiego i północno-zachodnią część powiatu kutnowskiego nadal niosąc dość intensywne opady deszczu.
  • Niemal w tym samym momencie z południa nad obszar powiatu poddębickiego zaczęła wkraczać dość silną i coraz bardziej aktywna elektrycznie superkomórka burzowa generująca intensywne i nawalne opady deszczu, punktowo także drobnego gradu i silniejsze porywy wiatru.
  • Na drugi dzień, gdy spłynęły dane dotyczące sum opadowych to okazało się iż burza superkomórkowa wygenerowała aż 20 - 40 mm opadu (deszcz + lokalny grad).
  • Po jakimś czasie burze zaczęły wygasać, ale pozostawiły po sobie dość rozległe strefy opadów pokonwekcyjnych, które zostały z nami do godzin późno nocnych i dały dodatkowo około 5 mm do sum opadowych z tego dnia.
  • Strażacy mieli trochę pracy związanej z usuwaniem skutków burz, ale ograniczyły się głównie do terenu powiatu poddębickiego, gdzie przechodziła wspomniana superkomórka burzowa. Sądząc po akumulacji opadów interwencję dotyczyły zapewne podtopień i zalań.
  • Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy relacjonowali sytuację z swoich miejscowości i przysyłali nam liczne zdjęcia! Liczymy, że w przyszłości nas nie zawiedziecie i dalej będziecie nas wspomagać swoimi obserwacjami i danymi.

Zalążek trąby powietrznej został zaobserwowany w kilku miejscach w powiecie poddębickim i łęczyckim. ZOBACZ ZDJĘCIA W LINKU PONIŻEJ:

Był to efekt superkomórki burzowej niosącej intensywne i nawalne opady deszczu, która wykształciła się na powiatem poddębickim i łęczyckim w sobotnie popołudnie

Zalążek trąby powietrznej pojawił się dzisiaj nad powiatami...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poddebice.naszemiasto.pl Nasze Miasto