Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Seminarium Spycimierskie odbyło się po raz piąty. O czym dyskutowano? ZDJĘCIA

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Urząd Miasta w Uniejowie / uniejow.pl
Po raz piąty odbyło się Seminarium Spycimierskie. Jak przybliża Urząd Miasta w Uniejowie, w trakcie dwudniowego spotkania przedstawiciele uczelni, samorządów i duchowieństwa rozmawiali o znaczeniu dziedzictwa kultury w postaci miejscowych obchodów Bożego Ciała i słynnych kwietnych dywanów.

Seminarium – jak informuje oficjalny portal gminy uniejow.pl - było zorganizowane w ramach projektu „Procesja Bożego Ciała z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu w kontekście krajobrazu kulturowo-przyrodniczego”. Odbyło się w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Uniejowie, a debatowano na temat materialnych, niematerialnych oraz przyrodniczych atutów okolic Uniejowa i Spycimierza. Zorganizowane zostało także  spotkanie w formie okrągłego stołu, podczas którego eksperci przedstawili prezentacje dotyczące następujących zagadnień:

  • „Wpis na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Ostatnie informacje z Paryża” – Joanna Cicha-Kuczyńska, Radca Ministra.
  • „Tradycja spycimierska dobrą praktyką nowego podejścia do dziedzictwa kultury” – Andrzej Szoszkiewicz (wprowadzenie), prof. Katarzyna Smyk (komentarz).
  • „Trzy lata badań naukowych. Gdzie jesteśmy? Czy potrzebne są kolejne?” – Beata Szymczak (wprowadzenie), prof. Bogdan Włodarczyk, prof. Katarzyna Smyk, Tomasz Wójcik (komentarz).
  • „Spycimierskie Archiwum Społeczne – wnioski z pierwszego etapu prac” – dr Arkadiusz Jełowicki, dr Jędrzej Kałużny.
  • „Podstawy programu edukacyjnego Centrum Spycimierskie Boże Ciało – wnioski z pierwszego etapu prac” – dr Jędrzej Kałużny.

Zobacz jak powstawały kwietne dywany podczas ostatnich obchodów Bożego Ciała w Spycimierzu.

Boże Ciało w Spycimierzu 2021. Kwietne dywany zachwyciły. Zo...

Co podczas drugiego dnia Seminarium Spycimierskiego?

Drugiego dnia uczestnicy seminarium przenieśli się do sali OSP w Spycimierzu, gdzie odbyły się warsztaty dla mieszkańców parafii. Pierwszy, na temat wniosków z badań geograficzno-przestrzennych, przeprowadzonych w 2021 roku poprowadził dr hab. Bogdan Włodarczyk, profesor Uniwersytetu Łódzkiego. Z kolei wnioski z badań etnologicznych, również przeprowadzonych w bieżącym roku, zaprezentowała dr hab. Katarzyna Smyk, profesor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W dalszej kolejności, raport z badań historycznych omówił zebranym Tomasz Wójcik, historyk i regionalista, a także przewodniczący Rady Miejskiej w Uniejowie.
Ostatnie warsztaty tego dnia: na temat rynków dziedzictwa, przemysłów kreatywnych, społecznego i ekonomicznego potencjału dziedzictwa kulturowego i przedsiębiorczości lokalnej w aspekcie zarzadzania dziedzictwem, poprowadziła Anna Kozioł, specjalista ds. Zarządzania Dziedzictwem w Narodowym Instytucie Dziedzictwa. Prezentację  o tradycji błogosławieństwa zwierząt na uroczystość św. Rocha w Mikstacie przedstawił ks. kanonik Krzysztof Ordziniak, kustosz Sanktuarium św. Rocha.

  • Jak podsumowuje Urząd Miasta w Uniejowie, na podstawie wiedzy i obserwacji z badań, a także na podstawie wniosków zebranych podczas V Seminarium Spycimierskiego zostanie wytyczona i opisana ścieżka edukacyjna oraz powstaną materiały informacyjne i edukacyjne dla Centrum Spycimierskie Boże Ciało.
  • Projekt dofinansowano z funduszy Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu Gminy Uniejów.
od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poddebice.naszemiasto.pl Nasze Miasto