Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Monografia „Miasto Uniejów i region spycimiersko-uniejowski poprzez wieki”. Promocja dwutomowego wydawnictwa i 30-lecie TPU ZDJĘCIA

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Urząd Miasta w Uniejowie / uniejow.pl
Promocja monografii poświęconej „Miastu Uniejów i regionowi spycimiersko-uniejowskiemu poprzez wieki” odbyła się w ApartHotelu „Termy Uniejów”. Okazja do świętowania była podwójna, uroczystość połączona była bowiem z obchodami 30-lecia Towarzystwa Przyjaciół Uniejowa, które wydało dwutomowe opracowanie.

Monografia „Miasto Uniejów i region spycimiersko-uniejowskiemu poprzez wieki” podzielone zostało na dwie części. I tom obejmuje okres – do 1918 roku, natomiast tom II – lata 1918-2020. Jak przybliża Urząd Miasta w Uniejowie, pozycja wydana została przez Towarzystwo Przyjaciół Uniejowa z prezes Urszulą Urbaniak na czele, pod redakcją prof. Jana Szymczaka i przy współpracy z Polskim Towarzystwem Historycznym Oddział w Łodzi. Patronat nad publikacją objął burmistrz miasta Uniejów Józef Kaczmarek. Samorząd Gminy Uniejów oraz Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej „Termy Uniejów” Sp. z o.o. w Uniejowie stanowią natomiast mecenat wydania.

- Za nami 30 lat pracy na rzecz miasta i gminy Uniejów, w tym systematycznej działalności wydawniczej. Przed nami, mam nadzieję, kolejne owocne lata z naciskiem na współpracę międzypokoleniową – podkreślała prezes TPU Urszula Urbaniak. - Jesteśmy dumni, że możemy oddać do Państwa rąk kolejną publikację naukową o charakterze monograficznym. To dwutomowe dzieło, którego przygotowania podjął się Łódzki Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego, pod redakcją prof. Jana Szymczaka, ukazuje historię nie tylko Uniejowa, ale i pozostałych miejscowości położonych na terenie gminy.

Wydanie monografii zwieńczyło 6-letnie starania o jej stworzenie. - Na kartach monografii zapisaliśmy dzieje zamieszkałej tutaj ludności od przynajmniej tysiąca lat. Dla ich odtworzenia posłużyły liczne źródła historyczne, w tym zapisane w kronikach i dokumentach oraz archeologicznych wydobytych z ziemi, a także zabytki sztuki i architektury. Poszerzyła się archiwalna podstawa źródłowa zasobów archiwów państwowych, kościelnych, miejskich i innych, a nawet prywatnych zbiorów z różnych regionów Polski i z zagranicy. Publikacja przybliża historię i wiedzę o zabytkach Uniejowa wraz z najstarszym odnotowanym w źródłach Spycimierzem, który otwiera listę 32 okolicznych wsi z innymi przysiółkami – przybliżał w trakcie spotkania prof. Jan Szymczak.

Uroczystość uświetnił występ śpiewaka operowego Michała Sawkiewicza i urodzinowy tort.

Kto stworzył monografię?

Autorzy monografii to: prof. Jan Szymczak – redaktor monografii, prof. Alicja Szymczak, dr Hanka Żerek-Kleszcz, prof. Jarosław Kita, prof. Przemysław Waingertner, mgr Tomasz Wójcik, dr Jan Hańko, mgr Marek Jabłoński, prof. Jan Salm, prof. Marek Adamczewski.
W składzie redakcyjnym monografii znaleźli się: prof. Jan Szymczak – przewodniczący, Anna Kowalska-Pietrzak – sekretarz naukowy, Urszula Urbaniak, Małgorzata Charuba, Marek Jabłoński, Joanna Pawlak, Maria Szczawińska.
Recenzentami I tomu byli: dr hab. Tadeusz Grabarczyk, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i prof. Krzysztof Mikulski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Recenzentami II tomu byli: prof. Tadeusz Nowicki z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. J. Długosza w Częstochowie i prof. Wiesław Puś z Uniwersytetu Łódzkiego. Skład i łamanie projektu okładki: Tomasz Pietras

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poddebice.naszemiasto.pl Nasze Miasto