Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wycieczka z Zadzimia śladami polskich noblistów literackich. Tym razem uczestnicy odwiedzili Lipce Reymontowskie ZDJĘCIA

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Była to druga wycieczka zorganizowana w ramach projektu
Była to druga wycieczka zorganizowana w ramach projektu GBP w Zadzimiu
Trwa wakacyjny cykl wycieczek organizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Zadzimiu śladami polskich noblistów literackich. Tym razem uczestnicy odwiedzili Lipce Reymontowskie związane oczywiście z autorem „Chłopów” Władysławem Reymontem.

Władysław Reymont – jak przypominają organizatorzy wyprawy - mieszkał i pracował we wsi Lipce jako dróżnik kolejowy i właśnie tam umiejscowił akcję powieści „Chłopi”, za którą został uhonorowany w 1924 roku Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury. Obecnie w Lipcach Reymontowskich znajduje się Muzeum Regionalne im. Wł. St. Reymonta – swoisty skansen z pamiątkami związanymi bezpośrednio z postacią pisarza. Odtworzono w nim wnętrza chałup chłopskich z ich wyposażeniem. Zgromadzono m. in. tkaniny, hafty, stroje, ale także narzędzia rolnicze. Częścią muzeum jest Zagroda Ludowa, która składa się z dwóch chałup mieszkalnych oraz spichlerza i stodoły.
Podczas wizyty w muzeum uczestnicy obejrzeli również wystawy stałe poświęcone Reymontowi m.in.: ,,Chłopi” w glinianej rzeźbie Ewy Soski oraz ,,Listy z podróży" (wystawa planszowa - przekrój życia i twórczości Wł. St. Reymonta).

Uczestnicy: można było poznać życie dawnej wsi

Uczestnicy wyprawy zgodnie zapewniają, że była to wspaniała forma spędzenia wolnego czasu. - Udział w wycieczce to bardzo dobrze spędzony czas. Oprócz poznania ciekawostek z życia Reymonta, mogliśmy nieco przenieść się w przeszłość i zobaczyć, jak wiernie w powieści "Chłopi" odtworzone zostały realia dawnego życia na wsi. Naprawdę warto odwiedzić to niezwykłe miejsce – zachęca Magdalena Zawadzka-Matuszewska.

- Wizyta w Lipcach Reymontowskich była szansą na nieomalże dotknięcie tego, o czym na kartach wielkiej literatury pisał Reymont – dodaje Karolina Olczak. - Lipieckie kolorowe i kunsztowne stroje, łowickie ręcznie wykonane dekoracje oraz sprzęty domowego użytku przyniosły nas na kilkadziesiąt chwil w realia wsi odnalowanej w powieści naszego noblisty. Szczególne wrażenie wywarły na mnie wnętrza dawnej fabryki rodziny Winklów, o której niezwykle barwnie opowiadała pani przewodnik, i przepiękne ogromne drzewo genealogiczne tej familii, które podziwialiśmy w trakcie zwiedzania.

Projekt GBP w Zadzimiu ,,Śladami polskich noblistów literackich - cykl wyjazdów tematycznych” jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wcześniej uczestnicy projektu odwiedzili Oblęgorek związany z Henrykiem Sienkiewiczem. ZOBACZ W LINKU PONIŻEJ. KLIKNIJ:

Uczestnicy pierwszej wyprawy odwiedzili Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

Śladami polskich noblistów literackich. Ruszył cykl wyciecze...

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poddebice.naszemiasto.pl Nasze Miasto